Naukowcy ostrzegają przed ibuprofenem. Może zwiększać ryzyko zawału

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 maja 2017 15:35


Naukowcy ostrzegają przed ibuprofenem. Może zwiększać ryzyko zawału Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, zażywane w większych dawkach, mogą zwiększać ryzyko zawału serca. Fot. Fernando Mafra/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, zażywane w większych dawkach, mogą zwiększać ryzyko zawału serca - wynika z międzynarodowych badań opublikowanych przez „British Medical Journal”. Części specjalistów jest jednak sceptyczna.

Badaniami objęto ponad 446 tys. osób mieszkających w Finlandii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, które zażywały tego typu preparaty przepisywane przez lekarzy (nie analizowano tych, które dostępne są w sprzedaży odręcznej).

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to np. ibuprofen, diklofenak i naproksen, często stosowane w uśmierzaniu dolegliwości reumatycznych. Wielu chorych używa ich w dużych dawkach z powodu silnych bólów.

Z najnowszych obserwacji wynika, że największe ryzyko zawału serca jest w pierwszych 30 dniach zażywania NLPZ. Specjaliści w komentarzu zwracają jednak uwagę, że zależy to od wielu czynników i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a nie tylko od dawki i częstotliwości zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Emerytowany profesor Open University Kevin McConway powiedział "BBC News", że w przypadku chorego, który zażywał NLPZ w dużych dawkach i doznał zawału serca, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy było to związane z tymi lekami. Ważnymi czynnikami ryzyka są palenie tytoniu i otyłości.

Dr Mike Knapton z British Heart Foundation zwraca uwagę, że korzyści ze stosowania w dużych dawkach niesteroidowych leków przeciwzapalnych - oraz zagrożenia - u każdego chorego należy rozważyć indywidualnie. Szczególnie ostrożnie powinny być one przepisywane osobom z chorobami serca, a u tych po rozległym zawale warto rozważyć, czy w ogóle je stosować. Z zasady leki te powinny być przyjmowane jedynie wtedy, gdy jest to konieczne, i możliwie jak najkrócej.

Przewodnicząca Royal College of General Practitioners prof Helen Stokes-Lampard zaleca, żeby z rozwagą zażywać również niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (sprzedawane w mniejszych dawkach, niż te z przepisu lekarza - PAP).

National Health Service (NHS) sugeruje przyjmowanie tych preparatów jak najmniejszych dawkach. Chorzy, którzy uważają, że muszą je stosować częściej i w większych dawkach, powinni skonsultować to z lekarzem.

Prof Stephen Evans z London School of Hygiene and Tropical Medicine przyznaje, że należy być ostrożnym, ale zagrożenie zawałem serca dotyczy tylko niewielkiej grupy chorych zażywających ibuprofen i inne podobnie działające leki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR