Naukowcy: palenie papierosów uszkadza mięśnie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 maja 2018 16:33


Naukowcy: palenie papierosów uszkadza mięśnie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pod wpływem zawartych w papierosowym dymie substancji maleje liczba małych naczyń krwionośnych w mięśniach - sugeruje badanie na gryzoniach. To z kolei dodatkowo szkodzi płucom i innym organom.

Już od dłuższego czasu było już wiadomo, że palacze mają słabsze mięśnie. Przyjęło się jednak uważać, że to wynik mniejszej aktywności fizycznej, ograniczonej z powodu uszkodzenia płuc.

Naukowcy z University of California, San Diego oraz ich współpracownicy z Brazylii i Japonii sugerują jednak, że tytoniowy dym zupełnie niezależnie uszkadza również mięśnie.

Taki jest wniosek z eksperymentu, w ramach którego międzynarodowy zespół badaczy przez osiem tygodni poddawał myszy działaniu dymu z papierosów.

U zwierząt pojawiła się wyraźna reakcja. W mięśniach nóg gryzoni zmniejszyła się liczba małych naczyń doprowadzających krew. Z powodu tej zmiany pogarsza się zaopatrywanie komórek tych mięśni w tlen i niezbędne im składniki odżywcze.

Gorsza praca mięśni może - zdaniem badaczy - oznaczać dalsze problemy. Otóż ogranicza ona możliwości ruchu, co zwiększa ryzyko pojawienia się różnorodnych chronicznych chorób, takich jak związana z wdychaniem dymu przewlekła obturacyjna choroba płuc czy np. cukrzyca.

- Niezwykle ważne jest, aby pokazywać ludziom, że palenie tytoniu powoduje szkodliwe efekty w całym organizmie, w tym - w dużych grupach mięśni potrzebnych do codziennego życia, oraz aby opracować strategię zatrzymywania uszkodzeń wywoływanych przez groźne składniki dymu - przekonuje kierująca badaniem dr Ellen Breen.

Badanie nie wykazało na razie, które z tysięcy zawartych w dymie substancji szkodzą mięśniom, ani w jaki sposób to robią. Zdaniem naukowców są to kluczowe zagadnienia, które wymagają dalszych badań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR