Naukowcy: składnik winogron powstrzymuje rakotwórcze białko, które jest w ponad połowie guzów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 lipca 2018 14:36


Naukowcy: składnik winogron powstrzymuje rakotwórcze białko, które jest w ponad połowie guzów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zawarty w winogronach resweratrol hamuje powstawanie agregatów zmutowanego białka p53, które występuje w ponad połowie guzów nowotworowych - informuje pismo "Oncotarget".

Amyloidowe agregaty zmutowanego p53 są uważane za nowe strategiczne cele w walce z rakiem, ponieważ znajdują się w ponad połowie złośliwych guzów.

W normalnej, niezmutowanej wersji białko p53 jest odpowiedzialne za tłumienie komórek nowotworowych i z tego powodu jest często określane, jako "strażnik genomu". Zmutowane p53 może jednak utracić tę funkcję i zyskać inne, zakłócając działanie swoich normalnych odpowiedników i przyczyniając się do powstawania agregatów amyloidowych. Niektóre mutacje p53 są wyjątkowo patogenne, podczas gdy inne - nieszkodliwe.

Naukowcy z Instituto Nacional de Ciência e Tecnologia de Biologia Estrutural e Bioimagem (INBEB) oraz Universidade Federal do Rio de Janeiro (UFRJ) prowadzili badania nad resweratrolem, aktywnym biologicznie składnikiem winogron oraz czerwonego wina. Za pomocą resweratrolu udało się im po raz pierwszy zahamować aglomeracje zmutowanej wersji białka p53 (obecnej w około 60 proc. guzów nowotworowych) oraz zapobiec migracji i namnażaniu komórek raka piersi.

Zdaniem autorów ich odkrycie może doprowadzić do opracowania metody leczenia, która działałaby w więcej niż połowie przypadków raka piersi.

Potencjalne przeciwnowotworowe efekty resweratrolu są znane od lat, ale do chwili obecnej żadne badanie nie wykazało, że substancja ta może działać na nowotwory spowodowane agregacją zmutowanej formy p53. Brazylijczycy uzyskali ten wynik jako pierwsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR