Naukowcy twierdzą, że drzewa w miastach chronią przed astmą

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 listopada 2017 16:13


Naukowcy twierdzą, że drzewa w miastach chronią przed astmą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W miejscach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza drzewa zmniejszają liczbę hospitalizacji z powodu astmy. To ważna informacja dla urbanistów - twierdzą naukowcy.

Na łamach pisma "Environment International" badacze z University of Exeter przedstawiają wyniki prac, w trakcie których przeanalizowali ponad 650 tys. groźnych ataków astmy zanotowanych w ciągu 15 lat. Przypadki hospitalizacji badacze porównali z 26 tys. różnych miejsc na terenie Anglii.

Jak tłumaczą autorzy publikacji, w kraju tym prawie 5,5 mln osób jest leczonych z powodu choroby, która rocznie powoduje tysiąc zgonów oraz kosztuje służbę zdrowia miliard funtów.

- Chcieliśmy sprawdzić, jak miejska zieleń wpływa na stan układu oddechowego - mówi kierujący pracami dr Ian Alcock.

- Wiemy, że drzewa usuwają zanieczyszczenia powietrza, które mogą wywoływać napady astmy, ale w niektórych sytuacjach mogą przyczyniać się do powstawania lokalnych, podwyższonych stężeń szkodliwych cząstek przez zapobieganie ich rozpraszaniu przez wiatr. Roślinność może też produkować alergizujące pyłki, które nasilają astmę - tłumaczy naukowiec.

Drzewa jednak mogą pomóc - wynika z analizy. W typowej, miejskiej, zanieczyszczonej okolicy ze stężeniem cząstek PM2,5 (pył zawieszony o średnicy do 2,5 mikrometra) wynoszącym 15 mikrogramów na metr sześcienny lub tlenku azotu 33 mikrogramów na metr sześcienny, każde 300 drzew na kilometr kwadratowy powodowało spadek liczby przypadków hospitalizacji z powodu astmy o 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu uwzględnionych 15 lat.

Naukowcy zaznaczają, że relacje między zanieczyszczeniami powietrza a pyłkami są złożone, jednak proponują wyjaśnienie tego, co zaobserwowali.

- Być może pyłki traw stają się silniej alergizujące w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza, więc korzyści z zielonych terenów maleją, gdy poziom zanieczyszczenia rośnie. Drzewa - przeciwnie - skutecznie usuwają zanieczyszczenia z powietrza, co może tłumaczyć, dlaczego wydają się najbardziej pomagać przy największych stężeniach - wyjaśnia badacz.

Według autorów analizy, uzyskane przez nich wyniki są szczególnie ważne dla zdrowia publicznego i polityki zagospodarowania miejskich terenów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR