Naukowcy twierdzą, że po witaminie B6 lepiej zapamiętujemy sny

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 maja 2018 13:37


Naukowcy twierdzą, że po witaminie B6 lepiej zapamiętujemy sny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Suplementacja witaminą B6 (pirodyksyną) poprawia u człowieka zdolność do zapamiętywania snów - wynika z badania opublikowanego na łamach "Perceptual and Motor Skills".

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia) wykazali, że przyjmowanie przed snem wysokich dawek witaminy B6 - substancji wspomagającej m.in. funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego - ułatwia ludziom przywoływanie z pamięci snów.

W badaniu uczestniczyło 100 ochotników, którzy przez pięć dni z rzędu przyjmowali tuż przed pójściem do łóżka 240 mg pirodyksyny lub placebo.

Okazało się, że osoby otrzymujące pirodyksynę lepiej pamiętały swoje sny. Chociaż przed rozpoczęciem badania rzadko potrafiły przypomnieć sobie treść marzeń sennych, po jego zakończeniu bez problemu przywoływały z pamięci całe fragmenty snów.

Suplementacja witaminą B6 nie powodowała, że sny stawały się bardziej lub mniej wyraziste, dziwaczne czy kolorowe, ale sprawiała, że badanym osobom wydawały się bardziej realistyczne, a przez to łatwiejsze do zapamiętania.

Według naukowców zdolność do zapamiętywania snów stanowi tymczasem pierwszy krok do nauki świadomego śnienia. Opanowanie tej umiejętności umożliwia sprawowanie kontroli nad przebiegiem własnego snu, a nawet wpływanie na jego treść. Może przynosić też wiele korzyści terapeutycznych.

- Świadome śnienie może być wykorzystywane do przezwyciężania koszmarów, leczenia fobii, kreatywnego rozwiązywania problemów, doskonalenia umiejętności motorycznych, a nawet wspomagania procesu rehabilitacji - wymienia dr Denholm Aspy, jeden z autorów badania.

- Przeciętna osoba spędza na śnieniu około sześć lat swojego życia. Dzięki zyskaniu świadomości i kontroli nad swoimi snami może wykorzystać ten czas bardziej produktywnie - dodaje badacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR