Naukowcy wyjaśniają, dlaczego w starszym wieku bywamy niewyspani

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   12 kwietnia 2017 07:14


Naukowcy wyjaśniają, dlaczego w starszym wieku bywamy niewyspani Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sen wolnofalowy zaczyna skracać się już u trzydziestokilkulatków, zaś najbardziej dramatyczne pogorszenie tego stanu zachodzi w wieku średnim. Im jesteśmy starsi, tym bardziej skraca się także cała długość snu. Jak jednak podkreślają naukowcy, nie wynika to z malejących potrzeb na wypoczynek, ale z określonych czynników biologicznych związanych ze starzeniem się organizmu.

Starsi ludzie potrzebują snu tak samo jak młodsi, jednak z wiekiem tracą zdolność do satysfakcjonującego wypoczynku - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Jak tłumaczy Matthew Walker, jeden z autorów artykułu opublikowanego w piśmie „Neuron”, w miarę starzenia się mózgu neurony i obwody w rejonach odpowiedzialnych za sen ulegają degradacji. Zmniejsza się przez to długość snu wolnofalowego - czyli fazy, w której następuje głęboki wypoczynek. W normalnej sytuacji faza ta odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu w dobrym stanie pamięci oraz percepcji.

Przywoływane przez Walkera wyniki badań sugerują, że „starsi dorośli nie mają zmniejszonej potrzeby snu, lecz raczej upośledzoną zdolność jego generowania. Przez to starsze osoby cierpią z powodu niezaspokojonej potrzeby snu” - cytuje PAP Nauka w Polsce.

Długotrwałe niedobory snu przyczyniają się do pogorszenia stanu fizycznego i psychicznego w miarę starzenia się, mogą też podnosić ryzyko demencji. W związku z tym, jak podkreśla Matthew Walker, naukowcy powinni dokładniej zbadać opisywany problem.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR