Naukowcy: wystarczy 9 tygodni jogi, by zredukować objawy depresji - nawet wieloletniej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 sierpnia 2017 09:25


Naukowcy: wystarczy 9 tygodni jogi, by zredukować objawy depresji - nawet wieloletniej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Joga stanowi skuteczny sposób na zredukowanie symptomów depresji i podniesienie jakości życia, nawet u osób cierpiących na zaburzenia nastroju od wielu lat - potwierdzają badania, których wyniki zostaną zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

- Joga staje się na Zachodzie coraz bardziej popularna i wielu nowych adeptów jako główne powody jej praktykowania podaje chęć redukcji stresu i złagodzenia innych dolegliwości psychicznych. Niestety badania empiryczne nad jogą jako sposobem na zachowanie zdrowia psychicznego nie nadążają za wzrostem jej popularności - przyznaje dr Lindsay Hopkins z San Francisco Veterans Affairs Medical Center (USA).

Wiele projektów badawczych dotyczących korzyści zdrowotnych płynących z praktykowania jogi zostało już jednak zrealizowanych. Ich wyniki, świadczące m.in. o tym, że joga pomaga łagodzić objawy depresji, zostaną przedstawione na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego w Waszyngtonie, która odbędzie się w dniach 3-6 sierpnia.

Na przykład w badaniu prowadzonym właśnie przez dr Hopkins z wykazano, że praktykowanie hatha jogi - odmiany jogi łączącej ćwiczenia fizyczne z ćwiczeniami oddechowymi - w ciągu ośmiu tygodni redukuje symptomy depresji u weteranów wojennych. Ustalono również, iż weterani chętnie uczestniczą w zajęciach jogi i polecają taką formę aktywności swoim kolegom.

Podobne rezultaty uzyskano w badaniu prowadzonym na kobietach w wieku od 25 do 45 lat. W tym projekcie naukowcy z Uniwersytetu Alliant w San Francisco wykazali, iż panie z depresją biorące udział w zajęciach bikram jogi - jogi praktykowanej w podgrzewanym pomieszczeniu - doświadczają po ośmiu tygodniach znacznej poprawy samopoczucia. To koresponduje z wynikami pilotażowego badania zrealizowanego przez pracowników Massachusetts General Hospital (USA), którzy ustalili, że ten sam rodzaj jogi prowadzi u osób dorosłych do polepszenia jakości życia, wzrostu poziomu optymizmu oraz poprawy psychicznego i fizycznego funkcjonowania.

Tego typu badania prowadzono jednak nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Według Niny Vollbehr z Centrum Psychiatrii Integratywnej w Holandii joga może pomagać osobom cierpiącym na chroniczną depresję. Badaczka zaobserwowała, że dziewięć tygodni praktykowania jogi wystarczy, by zmniejszyć objawy depresji, lęku i stresu u pacjentów chorujących na depresję średnio od 11 lat i niereagujących na inne formy terapii. Podczas porównywania efektów praktykowania jogi i technik relaksacyjnych u studentów, specjalistka doszła również do wniosku, iż joga zapewnia trwalsze korzyści zdrowotne, niż zwykła relaksacja.

- Obecnie możemy jedynie rekomendować jogę jako uzupełniającą technikę leczenia, która przynosi najlepsze rezultaty w połączeniu ze standardowymi metodami terapii. Oczywiście joga nie jest lekarstwem na wszystko, ale badania dowodzą, że ma ona ogromny potencjał - podsumowuje dr Lindsey Hopkins.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR