
Zespół amerykańskich naukowców z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku, pod kierownictwem prof. Joela Dudleya, odkrył zdumiewające powiązanie między chorobami wywołanymi w młodości przez herpeswirusy a pojawiającą się w późniejszym wieku chorobą Alzheimera.
Badacze przeanalizowali skład chemiczny mózgu kilkudziesięciu osób, które cierpiały na alzheimera. Naukowcy byli przekonani, że znajdą powiązanie między stylem życia osób chorych, ich dietą lub stosowanymi używkami a późniejszym rozwojem choroby - informuje Rzeczpospolita.
Tymczasem odkryli w mózgach osób chorych zaskakująco wysokie poziomy dwóch szczepów herpeswirusa: HHV-6 i HHV-7. Pierwszy z nich jest związany z rumieniem nagłym - chorobą wieku dziecięcego objawiającą się kilkudniową, bardzo wysoką gorączką (powyżej 39 st. C) głównie u dzieci w wieku do lat dwóch.
Współczesna taksonomia rozróżnia u ludzi osiem chorobotwórczych herpeswirusów. Oznaczone są symbolami od HHV1 do HHV8 (skrót HHV pochodzi od angielskiej nazwy Human Herpevirus). Odpowiadają one za różne choroby, od stosunkowo niegroźnego wspomnianego rumienia aż po ospę wietrzną i półpaśca. HHV-4 nazwany wirusem Epsteina-Barra jest nawet odpowiedzialny za zmiany nowotworowe jamy nosowo-gardłowej.
Jak pisze "Rzeczpospolita", naukowcy nie są jednak pewni, czy herpeswirusy bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych