Naukowcy zbadają krew, serce czy płuca ok. 10 tys. białostoczan

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 kwietnia 2016 15:00


Naukowcy zbadają krew, serce czy płuca ok. 10 tys. białostoczan Uczestnicy projektu będą poddani różnego rodzaju specjalistycznym badaniom. Fot. Shutterstock

Rozpoczyna się unikatowy projekt, w ramach którego ok. 10 tys. białostoczan (w wieku 20-80 lat) zostanie przebadanych przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wyniki mają posłużyć m.in do odkrycia nowych zależności między chorobami cywilizacyjnymi a np. stylem życia.

W czwartek ( 21 kwietnia) władze Białegostoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) podpisały porozumienie o współpracy w ramach projektu.

Projekt pod nazwą "Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok Plus" jest unikatowym badaniem, które na taką skalę nie było dotąd prowadzone w Polsce. Podobne prowadzone są np. w Niemczech czy Holandii.

Jak mówił rektor UMB prof. Jacek Nikliński, podpisana umowa daje możliwość formalnego rozpoczęcia projektu, a do mieszkańców będą mogły być rozsyłane zaproszenia na badania. Prof. Nikliński mówił, że miasto, dzięki wynikom badań, będzie mogło ulepszać swoje programy profilaktyczne i promocję postaw prozdrowotnych.

W pierwszej kolejności odbędzie się pilotaż, w którym zostaną przebadane osoby, które same zgłosiły się do naukowców oraz te, które jako pierwsze odpowiedzą na zaproszenie - mówił prof. Karol Kamiński z UMB. Poinformował, że pierwsze zaproszenia mają trafić do białostoczan z końcem wakacji, tak aby pilotażowe badania móc przeprowadzić w październiku.

W 2016 roku zaplanowano trzy pilotażowe badania: w maju i czerwcu (w których zostaną przebadane osoby chętne) oraz w październiku (osoby, do których wysłano zaproszenia). Ich cel to sprawdzenie przyjętych metod badawczych. Główne badania na grupie 10 tys. osób w wieku 20 - 80 lat odzwierciedlającej strukturę populacji mieszkańców miasta, mają się rozpocząć w 2017 r. Trwają starania o granty na ten cel, by zapewnić finansowanie.

Kamiński zaznaczył, że po raz pierwszy przeprowadzone zostaną badania naukowe, które mają na celu całościową ocenę stanu zdrowia. Dodał, że do tej pory naukowcy badali tylko jeden aspekt zdrowia, np. nowotworowy, układ krążenia czy oddechowy. Natomiast badania "Białystok Plus" - jak powiedział - ma aspekt interdyscyplinarny i ma pokazywać jak różne czynniki wpływają na rozwój chorób. Naukowcy liczą także na to, że w badaniach uda się odkryć nowe zależności pomiędzy funkcjonowaniem różnych układów.

Projekt będzie realizowany w Centrum Badań Innowacyjnych w Zakładzie Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Osoby będą poddane różnego rodzaju specjalistycznym badaniom m.in. krwi, dna oka, składu ciała, funkcji płuc i serca. Jak zapewnił Kamiński, na każdym etapie badani będą sprawdzani czy mogą wziąć udział w kolejnych badaniach jak np. rezonansem magnetycznym.

Badani dostaną wiedzę o wynikach swoich badań. Po kilku latach badania będą powtórzone. Jeśli badani będą chcieli, naukowcy poinformują o wynikach np. lekarzy rodzinnych.

Badania będą prowadzone we współpracy międzynarodowej z partnerami z Niemiec i Brazylii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.