Naukowcy: zbyt długi sen jest groźny dla zdrowiawm.pl/Rynek Seniora - 11 sierpnia 2016 10:05


Nie tylko niedobory snu, ale także jego nadmiar może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia - zauważa portal wm.pl. Spanie dłużej niż 8-9 godzin na dobę zwiększa ryzyko depresji, cukrzycy, chorób kardiologicznych i pogarsza możliwości intelektualne.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie doszli do wniosku, że zbyt długie spanie może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji u osób obciążonych nią genetycznie. U osób, które spały dłużej niż 9 godzin, ryzyko wzrastało do 49 proc.

Z kolei uczeni z Bostonu, badając osoby w podeszłym wieku, stwierdzili, że śpiący ponad 9 godzin narażeni są na pogorszenie pracy mózgu na przestrzeni 6 lat, a widoczne zmiany pogarszające możliwości intelektualne pojawiają się już w ciągu dwóch lat.

Osoby, które śpią więcej niż 8 godzin na dobę, są również bardziej narażone na cukrzycę typu 2. Naukowcy z Quebecu w Kanadzie zaobserwowali też, że na przestrzeni 6 lat upośledzenie tolerancji glukozy jest dwukrotnie wyższe niż u tych, którzy przesypiali 7-8 godzin w ciągu doby.

Ci sami badacze udowodnili, że ryzyko przytycia nawet o 5 kg wzrastało do 25 proc. u osób, które spały 9-10 godzin na dobę.

Amerykańskie Kolegium Kardiologiczne, które w 2012 r. badało osoby w podeszłym wieku, doszło do wniosku, że seniorzy śpiący dłużej niż 8 godzin są narażeni na choroby kardiologiczne. Osoby śpiące najdłużej niemal dwukrotnie bardziej są zagrożone wystąpieniem choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej.

Więcej: www.zdrowie.wm.pl