Naukowcy: zbyt długi sen jest groźny dla zdrowia

ZDROWIE

Autor: wm.pl/Rynek Seniora   11 sierpnia 2016 10:05


Naukowcy: zbyt długi sen jest groźny dla zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie tylko niedobory snu, ale także jego nadmiar może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia - zauważa portal wm.pl. Spanie dłużej niż 8-9 godzin na dobę zwiększa ryzyko depresji, cukrzycy, chorób kardiologicznych i pogarsza możliwości intelektualne.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie doszli do wniosku, że zbyt długie spanie może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji u osób obciążonych nią genetycznie. U osób, które spały dłużej niż 9 godzin, ryzyko wzrastało do 49 proc.

Z kolei uczeni z Bostonu, badając osoby w podeszłym wieku, stwierdzili, że śpiący ponad 9 godzin narażeni są na pogorszenie pracy mózgu na przestrzeni 6 lat, a widoczne zmiany pogarszające możliwości intelektualne pojawiają się już w ciągu dwóch lat.

Osoby, które śpią więcej niż 8 godzin na dobę, są również bardziej narażone na cukrzycę typu 2. Naukowcy z Quebecu w Kanadzie zaobserwowali też, że na przestrzeni 6 lat upośledzenie tolerancji glukozy jest dwukrotnie wyższe niż u tych, którzy przesypiali 7-8 godzin w ciągu doby.

Ci sami badacze udowodnili, że ryzyko przytycia nawet o 5 kg wzrastało do 25 proc. u osób, które spały 9-10 godzin na dobę.

Amerykańskie Kolegium Kardiologiczne, które w 2012 r. badało osoby w podeszłym wieku, doszło do wniosku, że seniorzy śpiący dłużej niż 8 godzin są narażeni na choroby kardiologiczne. Osoby śpiące najdłużej niemal dwukrotnie bardziej są zagrożone wystąpieniem choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej.

Więcej: www.zdrowie.wm.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR