Naukowcy zidentyfikowali dwa geny, które mogą być odpowiedzialne za sny

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2018 15:49


Naukowcy zidentyfikowali dwa geny, które mogą być odpowiedzialne za sny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwa geny regulujące przebieg fazy snu REM, charakteryzującej się występowaniem marzeń sennych, zidentyfikowali naukowcy z RIKEN Center for Biosystems Dynamics Research w Japonii. Wyniki badania publikuje magazyn „Cell Reports”.

Sen REM lub też sen paradoksalny to faza nocnego wypoczynku, która charakteryzuje się występowaniem szybkich ruchów gałek ocznych oraz pojawianiem się marzeń sennych. Uważa się, że stanowi ona niezbędny element prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz odgrywa kluczową rolę w konsolidacji wspomnień (procesie utrwalania śladów pamięciowych).

Chociaż o fazie snu REM wiadomo coraz więcej, badacze nadal pracują nad zgłębieniem tajemnicy molekularnych mechanizmów leżących u jej podłoża.

Poprzednie badania sugerowały, że w regulację snu REM zaangażowany jest neuroprzekaźnik o nazwie acetylocholina oraz jego receptory.

Specjaliści z RIKEN Center for Miosystems Dynamics Research ustalili, że sen REM kontrolują dwa geny kodujące receptory acetylocholiny - Chrm1 i Chrm3. Wykluczenie jednego z nich - Chrm1 - powoduje skrócenie i fragmentaryzację snu REM, a wykluczenie drugiego - Chrm3 - wywołuje skrócenie fazy snu NREM (wolnofalowego).

Zablokowanie obu receptorów skutkuje tymczasem prawie całkowitym zanikiem fazy snu REM, co jednak nie wpływa - ku zaskoczeniu badaczy - na przeżywalność zwierząt eksperymentalnych.

- Zaskoczyło nas to, że myszy utrzymywały się przy życiu, mimo prawie całkowitej utraty snu REM. Być może będziemy musieli zweryfikować nasze poglądy dotyczące snu REM i istotnej roli, jaką odgrywa on w przebiegu fundamentalnych procesów, takich jak uczenie się i zapamiętywanie - zauważa Yasutaka Niwa, jeden z autorów badania.

- Odkrycie, że Chrm1 i Chrm3, pełnią kluczową rolę w przebiegu snu REM, otwiera dalszą drogę do badania mechanizmów komórkowych i molekularnych leżących u jego podłoża i być może pozwoli nam w końcu sprecyzować, czym właściwie jest paradoksalny i tajemniczy sen REM - dodaje prof. Hiroki Ueda, koordynator przedsięwzięcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR