
Prof. Banach podkreślił, że lepiej jest nie dopuścić do wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
- Jeśli skutecznie je obniżymy do 120 mmHg (ciśnienie skurczowe), to oczywiście zmniejszymy ryzyko udaru mózgu (o 40 proc.), ale mimo to będzie ono 2,5 razy większe w porównaniu do tych osób, u których nadciśnienie się nie rozwinęło - dodał.
Prof. Jankowski podkreślił, że nieprawdą jest, że ciśnienie tętnicze zwiększa się wraz z wiekiem.
- Jeśli tylko przestrzegamy zdrowego stylu życia, nie palimy papierosów i nie nadużywamy alkoholu, a do tego spożywamy odpowiednia ilość warzyw i owoców oraz jesteśmy aktywni fizycznie, nawet starszym wieku ciśnienie tętnicze może się utrzymać na prawidłowym poziomie.
Specjalista dodał, że ciśnienie tętnicze krwi zwykle wyższe jest rano aniżeli wieczorem i w nocy. Jego pomiar należy wykonywać w pozycji siedzącej, opierając plecy o oparcie krzesła, a ręką o blat stołu. Nie mierzymy ciśnienia po wysiłku fizycznym czy pod wpływem stresu, bo wtedy jest on zawsze podwyższone.
Organizatorzy kampanii zwracają uwagę, że nadciśnienie najczęściej występuje u mężczyzn po 55. roku życia i u kobiet, które skończyły 65 lat, jednak może występować w każdym wieku, nawet u trzydziesto- i czterdziestolatków.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych