Nawet do 1512 zł dopłaty do turnusu rehabilitacyjnego

ZDROWIE

Autor: DKX/Rynek Seniora   13 stycznia 2015 13:27


Nawet do 1512 zł dopłaty do turnusu rehabilitacyjnego

Prawie 200 zł więcej niż dotychczas będą mogli otrzymać niepełnosprawni w 2015 r. Większe jest także dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych oraz na zakup sprzętu rehabilitacyjnego - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Od stycznia 2015 r. na wyższe dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych będą mogły liczyć wszystkie osoby niepełnosprawne. Największe wsparcie dotyczy osób niepełnosprawnych w szczególnie trudnej sytuacji. Będą oni mogli otrzymać zwrot wysokości nawet 40% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 1512 zł.

Jakie dopłaty?
- osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawne w wieku do 16. roku życia oraz osoby niepełnosprawne w wieku 16-24 lat uczące się i niepracujące, bez względu na stopień niepełnosprawności, mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 30% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 1134 zł;

- osoby niepełnosprawne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać dopłatę do wysokości 27% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 1021 zł;

- osoby niepełnosprawne z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać dopłatę do wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 945 zł;

- opiekun osoby niepełnosprawnej oraz osoba niepełnosprawna zatrudniona w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności, może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 20% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 756 zł.

Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. przepisy zwiększają także do 95% kwotę dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i technicznych dla osób niepełnosprawnych. Maksymalnie dofinansowanie o jakie można się ubiegać nie może przekroczyć piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli 56 715 zł.

Większy jest także poziom maksymalnego dofinansowania na zakup sprzętu rehabilitacyjnego - z 60% do 80%.

Gdzie uzyskać pomoc?
Osoba, która chce ubiegać się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego powinna złożyć pisemny wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Od stycznia do września 2014 r. na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych PFRON przeznaczył ponad 56 mln zł., a z dofinansowania skorzystało 67,5 tys. osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.