Nawet jedna piąta Polaków potrzebuje pomocy psychologicznej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 czerwca 2016 16:52


Nawet jedna piąta Polaków potrzebuje pomocy psychologicznej Według prof. Jacka Wciórki niedoszacowanie opieki psychiatrycznej w Polsce sięga 20 proc. Fot. Michiel Jelijs/Flickr.com (CC BY 2.0)

Lekarze zgromadzeni na 45. Zjeździe Psychiatrów Polskich, który rozpoczął się w czwartek (16 czerwca) w Katowicach, uznali wdrożenie środowiskowego modelu ochrony zdrowia psychicznego za niezbędny kierunek rozwoju psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce.

Według przedstawionych podczas zjazdu zapowiedzi, pilotażowy program może się rozpocząć z początkiem przyszłego roku.

- Program będzie realizowany stopniowo i ewolucyjnie, pierwszym jego etapem ma być tzw. pilotaż, czyli powstanie w przygotowanych do tego miejscach 20-40 centrów zdrowia psychicznego, czyli takich placówek, które w sposób kompleksowy, blisko miejsca zamieszkania mogą świadczyć różnorodne formy opieki, we współpracy z działaniami pomocy społecznej, różnych instytucji odpowiedzialnych za aktywizację zawodową i życiową pacjentów - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

- Mamy nadzieję, że to będzie taki poligon, który sprawdzi, gdzie są trudne miejsca i pozwoli upowszechniać dobre rozwiązania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to jest szansa, że z początkiem przyszłego roku taki pilotaż może ruszyć. Wiążę z tym ogromne nadzieje, bo to szansa stworzenia przyczółku nowoczesnej psychiatrii - takiej, która jest przyjazna dla tych, którym służy - dodał.

Jak precyzował przewodniczący komitetu organizacyjnego zjazdu i sekretarz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dr Maciej Matuszczyk, centra zdrowia psychicznego mają zapewnić kompleksową opiekę psychiatryczną - począwszy od poradni, poprzez oddziały dzienne, zespół lecznictwa środowiskowego, który może realizować wizyty domowe, aż po miejsca szpitalne.

- Wszyscy się obawiamy, jak to będzie, bo wiemy, że w systemie nie będzie więcej pieniędzy i boimy się, że same zmiany organizacyjne nie wystarczą, by poprawić sytuację pacjentów i ich rodzin w Polsce - powiedział dr Matuszczyk.

Według prof. Wciórki, niedoszacowanie opieki psychiatrycznej w Polsce sięga 20 proc.

- Gdyby taki przybytek tych środków nastąpił i nastąpiły zmiany organizacyjne, które tego nie zmarnotrawią, to psychiatria zaczęłaby odżywać - ocenił.

Dr Matuszczyk poinformował, że obecnie na psychiatrię przeznaczane jest 3,2 proc. budżetu opieki medycznej. - To mniej niż w innych krajach, dążymy do 5 proc. - podkreślił.

Prof. Wciórka podał, że ok. 5-6 proc. populacji potrzebuje specjalistycznej pomocy psychiatrycznej.

- Wśród nich mniejsza część potrzebuje pomocy trwałej i aktywnego podejścia, a 20-30 proc. to ludzie, którzy pojawiają się epizodycznie, bo mają jakiś kryzys i potrzebują wsparcia. Jeśli więc przeliczymy to na populację, to okaże się, że mamy 1,5 mln zgłoszeń do lecznictwa ambulatoryjnego i ok. 200 tys. zgłoszeń do szpitali psychiatrycznych - wyliczał profesor

- Jeśli do tego dołożyć cierpienia 2-3 osób z rodziny, to idziemy w 4-6 mln, czyli jedna piąta - jedna szósta populacji polskiej potrzebuje jakiegoś wsparcia czy też ich potrzeby zdrowotne ocierają się o organizację opieki psychiatrycznej. Jeśli bezskutecznie, to się kończy dramatami. Można zwiększać nakłady na zabezpieczenie społeczne - na renty, bezrobocie, na bezdomność, na walkę z przestępczością - i tak te pieniądze gdzieś się wydaje. Lepiej je wydawać tam, gdzie to pomnaża kapitał społeczny - podsumował specjalista.

45. Zjazd Psychiatrów Polskich, z udziałem ponad 2 tys. specjalistów z Polski i zagranicy, potrwa w Katowicach do soboty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.