Nawet jedna „zarwana” noc może zwiększyć ryzyko cukrzycy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 września 2018 16:32


Nawet jedna „zarwana” noc może zwiększyć ryzyko cukrzycy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

„Zarwanie” zaledwie jednej nocy, czyli pozbawianie się około 6 godzin snu, może wpłynąć na zdolność wątroby do wytwarzania glukozy i przetwarzania insuliny, zwiększając tym samym ryzyko chorób metabolicznych, np. stłuszczenia wątroby oraz cukrzycy typu 2. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Toho w Japonii.

Wyniki swojej pracy naukowcy opisali na łamach "American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism".

- Brak snu wiąże się z większym apetytem i mniejszą ochotą na podejmowanie wysiłku fizycznego. Udowodniono także jego związek z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 - tłumaczą autorzy badania.

- Nie było jednak dotąd jasne, czy nietolerancja glukozy była spowodowana zmianami w ilości spożywanej żywności i zmienionym wydatkiem energetycznym, czy też samym brakiem snu - wyjaśniają.

Naukowcy przebadali dwie grupy myszy: jedna - kontrolna - spała do woli, podczas gdy druga była wybudzana w taki sposób, że pozbawiano ją sześciu godzin snu w ciągu nocy. Jednocześnie zwierzętom zapewniono nieograniczoną ilość wysokotłuszczowego pokarmu oraz wody z cukrem. Miało to naśladować wybory żywieniowe dokonywane przez ludzi. Przez cały czas myszy z obu grup miały też ograniczone możliwości podejmowania aktywności fizycznej.

Następnie badacze zmierzyli poziom glukozy we krwi i zawartość tłuszczu w wątrobie zwierząt. Okazało się, że ten pierwszy parametr był znacznie wyższy w grupie pozbawionej snu niż w grupie kontrolnej. Poziom trójglicerydów i produkcja glukozy w wątrobie również wzrosły już po jednej nieprzespanej nocy.

- Podwyższone stężenie trójglicerydów w wątrobie jest związane z opornością na insulinę lub niezdolnością organizmu do prawidłowego przetwarzania tego hormonu. Ponadto brak snu spowodował zmianę ekspresji enzymów regulujących metabolizm wątroby - tłumaczą autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR