Nawet krótkotrwały stres może powodować ubytki pamięci

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 sierpnia 2016 08:56


Nawet krótkotrwały stres może powodować ubytki pamięci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Także w wyniku krótkotrwałego stresu mogą następować ubytki pamięci - informuje "Scientific Reports". W środowisku stresogennym hipokamp - parzysta struktura mieszcząca się w płatach skroniowych mózgu - zaczyna zmniejszać swoją objętość.

Naukowcy z National Centre for Biological Sciences (Indie) i Trinity College (Dublin, Irlandia) w badaniu na szczurach wykazali, że już krótkotrwały stres wywołuje zmiany strukturalne w mózgu w postaci kurczenia się hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za funkcje pamięci. Zmiany te w konsekwencji powodują pogorszenie pamięci faktograficznej (związanej u człowieka z zapamiętywaniem faktów i informacji) oraz autobiograficznej (związanej z zapamiętywaniem wydarzeń z własnego życia).

Badacze przez 10 dni po dwie godziny dziennie wystawiali część szczurów na działanie stresu. W tym czasie regularnie badali mózgi zwierząt (za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego - MRI). Dwa razy przeprowadzili też na nich testy mierzące funkcjonowanie pamięci.

Okazało się, że już po trzech dniach zaobserwowano zmniejszenie się hipokampa u zestresowanych szczurów.

- Zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Zazwyczaj zmiany strukturalne mózgu występują dopiero po upływie dłuższego czasu - 10 do 20 dni - komentuje Sumantra Chattarji, współautor badania.

Po pięciu dniach przeprowadzono pierwsze badanie pamięci. Wyniki pokazały, że zestresowane gryzonie wcale nie wypadały w teście dużo gorzej niż zwierzęta z grupy kontrolnej.

Pod koniec eksperymentu (po upływie 10 dni) hipokamp zestresowanych szczurów skurczył się jeszcze bardziej. Wtedy też przeprowadzono drugie badanie pamięci. Tym razem zestresowane zwierzęta poradziły sobie dużo gorzej niż pozostałe gryzonie.

Podczas badania zaobserwowano też, że początkowo pod wpływem stresu bardziej kurczył się hipokamp po lewej stronie mózgu, a dopiero później ten po prawej. Nie wiadomo jednak, co to oznacza.

Naukowcy stwierdzili też, że wśród szczurów wyraźne były różnice indywidualne. Zwierzęta, u których objętość hipokampa zmalała najbardziej w ciągu pierwszych trzech dni, po dziesięciu dniach również doświadczały większych zmian strukturalnych i cechowały się gorszą pamięcią.

- To dowodzi, że utrata objętości pozwala dobrze przewidzieć późniejsze konsekwencje behawioralne - dodaje Chattarji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR