Nawet umiarkowana aktywność ratuje zdrowie, a nawet życie

ZDROWIE

Autor: Gazeta Powiatowa,TVN24bis.pl/Rynek Seniora   16 lutego 2016 08:45


Nawet umiarkowana aktywność ratuje zdrowie, a nawet życie Z powodu braku aktywności fizycznej rocznie umiera pół miliona Europejczyków. Fot. Shutterstock

Zazwyczaj spadek kondycji kojarzony z podeszłym wiekiem nie jest spowodowany starością, a brakiem aktywności fizycznej. Aby utrzymać dobrą formę i osiągnąć korzyści zdrowotne, wystarczy regularny i umiarkowany wysiłek 5 dni w tygodniu po 30 minut dziennie.

Poziom aktywności fizycznej po 65 r.ż. nie musi być intensywny, żeby przyniósł korzyści zdrowotne.

Seniorzy dotychczas nieaktywni powinni zacząć od lekkich ćwiczeń trwających nie dłużej niż 5 do 10 minut i stopniowo zwiększać czas i intensywność ćwiczeń. Finalnie dobrze jest zaplanować 150 minut umiarkowanych wysiłkowo ćwiczeń tygodniowo, czyli 30 minut przez przynajmniej 5 dni w tygodniu.

Badacze twierdzą, że kluczem do korzystnego wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie osób starszych jest ich regularność. Najlepiej ćwiczyć codziennie i o stałych porach. Wystarczający poziom aktywności fizycznej można uzyskać np. podczas długich spacerów, prac ogrodowych albo krótkich i bardziej wysiłkowych ćwiczeń jak marszobieg czy nawet chodzenie po schodach.

Z danych WHO wynika, że ludzie po 65 r.ż. spędzają średnio około 10 godzin więcej na leżeniu czy siedzeniu od pozostałych grup wiekowych, zaś po ukończeniu 75 lat jedna trzecia mężczyzn i połowa kobiet całkowicie przestają być aktywni fizycznie.

Według analiz Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych brak aktywności fizycznej zabija pół miliona Europejczyków rocznie i kosztuje Europę 80 mld euro. W Polsce jest przyczyną ponad 7 proc. zgonów, a koszty związane z chorobami, które wiążą się z brakiem aktywności - m.in. z cukrzycą, nowotworami, chorobą wieńcową - sięgają 219 mln euro rocznie.

Więcej: www.gazetapowiatowa.pl, www.tvn24bis.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.