Nawiązano kontakt z osobami z zespołem zamknięcia. Uczeni "czytają" z barwy krwi

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce, JW/Rynek Seniora   03 lutego 2017 12:28


Nawiązano kontakt z osobami z zespołem zamknięcia. Uczeni "czytają" z barwy krwi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czterej pacjenci znajdujący się w tzw. zespole zamknięcia zaczęli się porozumiewać. Naukowcom z Zurychu pomogła analiza barwy krwi chorych.

Najważniejszą i najczęstszą przyczyną choroby jest udar mózgu, który odpowiada aż za ponad 86 proc. przypadków.

Próby przeprowadzono w Wyss Centrum w Zurychu (Szwajcaria). Poddano im pacjentów cierpiących na amiotroficzną lateralną sklerozę - chorobę, w której mózg traci zdolność sterowania wszystkimi mięśniami szkieletowymi. Stan ten nazywany jest "zespołem zamknięcia", w którym chorzy są uwięzieni we własnym ciele. Nie potrafią oni mówić, ale niektórzy zachowują zdolność mrugania powiekami lub poruszania oczami - tłumaczy PAP Nauka w Polsce.

Pacjenci, u których przeprowadzono testy nowego interfejsu, nie byli w stanie nawet poruszać powiekami i oczami. Zachowali natomiast zdolność logicznego myślenia i kojarzenia. Wykorzystali to uczeni szwajcarscy, którzy wykorzystali specjalny spektroskop.

Urządzenie analizowało zmianę barwy krwi pacjentów, którym zadawano pytania - mieli odpowiedzieć "tak" lub "nie". Trafność odpowiedzi na proste pytania sięgała 75 proc. Jednego ze sparaliżowanych mężczyzn zapytano, czy zgadza się na ślub córki, na co ku zaskoczeniu wszystkich opowiedział, że nie.

O zespole zamknięcia zaczęto mówić głośniej, gdy na ekrany wszedł film "Motyl i skafander", który jest ekranizacją książki pod tym samym tytułem. Jej głównym bohaterem jest redaktor francuskiej edycji czasopisma ELLE - Jean-Dominique Bauby - który żył z zespołem zamknięcia od rozległego udaru mózgu w 1995 r.

Porozumiewając się z dziennikarką tylko za pomocą mrugnięcia lewą powieką (prawa została zszyta) udało mu się podyktować tekst książki, w której opisał swoje odczucia. Zmarł w 1997 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR