Neurolog: udar mózgu dotyka coraz starszych pacjentów
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   13 maja 2015 11:29

Wzrastająca liczba udarów u młodych ludzi to medialny mit. Jest dokładnie na odwrót - granica wieku osób z udarem się nie obniża, ale podwyższa - mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dr. hab. n. med. Adamem Kobayashim, neurolog.

Dr Kobayashim tłumaczy, że fakt ten można jednak odczytywać jako pozytywne zjawisko. Świadczy o tym, że lepiej dbamy o profilaktykę - więcej osób rzuca palenie, zaczyna kontrolować nadciśnienie tętnicze, lepiej się odżywia, dba o wagę i aktywność fizyczną. A to właśnie te czynniki wpływają na wzrost ryzyka wystąpienia udaru.

Nasze wskaźniki śmiertelności wciąż jednak są jeszcze większe niż w innych krajach UE, ale spadają. Przede wszystkim dlatego, że mamy coraz lepszą opiekę nad pacjentami. Od ponad dwudziestu lat tworzono sieć oddziałów udarowych (jest ich ok. 170) i w tej chwili pokrywa ona cały kraj. Tak, że każdy pacjent z udarem powinien dziś bez problemu trafić do specjalistycznego oddziału, który zajmuje się leczeniem udaru, jego powikłań i wczesną rehabilitacją.

Niestety, w przypadku tej choroby nie na wszystkie czynniki ryzyka mamy wpływ. Generalnie dzielą się one na modyfikowalne i niemodyfikowalne.

Do tych drugich należy wiek (główny czynnikiem ryzyka w tej chorobie). Ryzyko wystąpienia udaru znacznie wzrasta u osób powyżej 65. roku życia. I w miarę upływu czasu dalej rośnie.

Najlepsze, co można zrobić u osoby z udarem, to jak najszybsze zabrania do szpitala. Z analiz wynika, że to w zasadzie jedyne, co można uczynić. Tylko to wpływa na wzrost przeżywalności. Liczy się wyłącznie czas. Teoretycznie mamy 4,5 godziny.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.