Neurologia: chorzy na alzheimera jeszcze długo poczekają na lek

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 września 2018 09:43


Neurologia: chorzy na alzheimera jeszcze długo poczekają na lek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mimo miliardów wydanych na badania, dotychczasowe próby znalezienia skutecznego leku pomagającego chorym na alzheimera nie przyniosły efektu. Ocenia się, że w Polsce liczba osób z tym schorzeniem sięga 500 tysięcy.

Choroba Alzheimera jest nadal nieuleczalna i najczęściej spotykana u osób po 65. roku życia, bywa jednak, że pojawia się również znacznie wcześniej. W 2050 roku może ona dotknąć jedną na 85 osób.

Średnia długość życia chorego na alzheimera po postawieniu diagnozy wynosi zaledwie 7 lat, a tylko mniej niż 3 proc. przeżywa ponad 14 lat. Mimo wielu badań, przyczyny i postęp choroby Alzheimera wciąż są słabo poznane.

Zdecydowana większość chorych pozostaje w domu pod opieką najbliższych, którzy nie tylko pomagają w codziennych obowiązkach, ale stają się też ich najważniejszym otoczeniem społecznym.

- W szczególnie trudnej sytuacji są rodziny chorych. Nierzadko osoba, dotychczas kulturalna i świetnie funkcjonująca, nagle staje się bardzo przykra dla najbliższego otoczenia - może zacząć przeklinać, obrażać, może być agresywna - mówił pod czas jednej z konferencji poświęconej sytuacji chorych z alzheimerem Jarosław Gnioska, dyrektor Centrum Alzheimera w Warszawie, publicznej placówki opieki społecznej.

Filozofia terapii osób chorych na demencję oparta jest przede wszystkim na towarzyszeniu, czyli tworzeniu takiego środowiska wokół podopiecznego, aby jak najdłużej utrzymać jego dobry komfort życia i wewnętrzny spokój.


- Rozbudowując system opieki długoterminowej, będziemy musieli korzystać ze wsparcia środowiskowego. Nie mamy możliwości wprowadzenia takiego systemu opieki instytucjonalnej, jak np. w Finlandii czy krajach skandynawskich. Po pierwsze jest nas za dużo, po drugie nie mamy takich zasobów finansowych - argumentował Gnioska.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR