NFZ: 50 Centrów Zdrowia Psychicznego ma poprawić stan polskiej psychiatrii

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 lipca 2017 12:02


NFZ: 50 Centrów Zdrowia Psychicznego ma poprawić stan polskiej psychiatrii Prezes NFZ mówił, że Centra Zdrowia Psychicznego to opieka koordynowana nad pacjentem psychiatrycznym. Fot. Pedro Ribeiro Simoes/Flickr.com (CC BY 2.0)

Ok. 50 placówek z całego kraju ma się znaleźć w planowanym przez ministerstwo zdrowia programie Centrów Zdrowia Psychicznego - poinformował w poniedziałek (24 lipca) p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna. Centra mają być jednym ze sposobów poprawienia sytuacji w psychiatrii.

W poniedziałek w Choroszczy k. Białegostoku, gdzie mieści się jeden z największych szpital psychiatrycznych w kraju, odbyło się spotkanie przedstawicieli ministerstwa zdrowia, NFZ, władz województwa podlaskiego a także dyrektorów szpitali z lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego dotyczące sytuacji w psychiatrii i możliwości jej naprawienia.

Jacyna mówił na konferencji prasowej, że było to pierwsze spotkanie robocze w środowisku, aby porozmawiać o planach, m.in. o zmianie ustawy i pilotażu w ochronie zdrowia. Mówił, że zmiany mają być wprowadzone jesienią, na przełomie września i października; będą dotyczyć także wprowadzenia pilotażu w psychiatrii, m.in. poprzez uruchomienie Centrów Zdrowia Psychicznego. W pilotażu - jak poinformował Jacyna - ma się znaleźć ok. 50 placówek z całego kraju, w tym cztery z województwa podlaskiego: Choroszcz, Suwałki, Łomża i Hajnówka.

Prezes NFZ mówił, że takie centra to opieka koordynowana nad pacjentem psychiatrycznym.

- Polega ona na tym, że ośrodek prowadzący takie centrum odpowiada za rozdział środków finansowych na wszystkie zakresy świadczeń realizowanych w psychiatrii, czyli koordynowanie opieki nad pacjentem w całości zdarzeń - od szpitala po opiekę domową - powiedział.

Dodał, że ułatwienie ma polegać na tym, iż szpital będzie mógł lepiej wykorzystywać swoją kadrę.

Jak mówił Jacyna, jedną ze zmian, którą już wprowadzono w służbie zdrowia od 1 lipca było podniesienie wyceny świadczeń o 2 proc. i o kolejne 2 proc. od października.

- To powinno złagodzić rosnące koszty w ochronie zdrowia - ocenił Jacyna.

Dodał, że to pierwsze podwyżki w ochronie zdrowia od kilku lat i - jak dodał - te podwyżki były konieczne, bo w wielu szpitalach koszty przekraczają tę zapłatę, którą proponuje NFZ.

Na konferencji obecny był też Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala w Choroszczy, który nie znalazł się w tzw. sieci szpitali. Jak mówił, podniesienie wyceny świadczeń w jego szpitalu to 3 zł od osoby od 1 lipca i w sumie 6 zł od października. Powiedział, że dzienna stawka pobytu w szpitalu wynosi 212 zł, a zgodnie z umową z NFZ szpital od października dostawać będzie 159 zł na osobę.

Goździkiewicz obawia się, że jeśli szpital nie będzie miał więcej pieniędzy, zadłużenie będzie rosło. Jak mówił wcześniej, do końca roku może ono wynieść 5 mln zł; obecnie jest to 1,6 mln zł.

Pytany, czy wzięcie udziału w planowanym pilotażu zmieniłoby sytuację, powiedział, że jeśli udałoby się go wprowadzić, to dzięki temu centrum zdrowia psychicznego, które już istnieje przy szpitalu, spowoduje mniejsze obciążenie szpitala. Wyjaśnił, że dzięki temu rozwiązaniu, będzie można leczyć w środowisku np. uzależnienia, a do szpitala będą musiały trafiać tylko przypadki chorób psychicznych.

Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk zwrócił uwagę, że w województwie podlaskim problemem w służbie zdrowia jest zabezpieczenie kadr w opiece psychiatrycznej.

- Niezależnie, w jakiej konstrukcji system opieki psychiatrycznej będzie funkcjonował, to aby mieszkańcy mieli właściwą opiekę, muszą być fachowcy, personel medyczny o odpowiednich kompetencjach, kwalifikacjach i właściwie opłacany - mówił.

W jego ocenie, obecna sytuacja w szpitalach psychiatrycznych jest "niezwykle trudna". Dyjuk dodał, że samorząd, jako organ prowadzący, stara się wspierać te placówki np. w inwestycjach, ale nie może ich wspierać w kwestii wynagrodzeń i wydatków. Mówił, że niesie to konsekwencje i jako przykład podał "nierozwiązywalny" od lat problem brak wykwalifikowanej kadry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.