NFZ: będą telekonsultacje u kardiologia i geriatry dla mieszkańców wsi
Autor: NFZ/Rynek Seniora   02 października 2015 10:40

Możliwość przeprowadzenia telekonsultacji kardiologicznej oraz geriatrycznej wprowadza zarządzenie prezesa NFZ. Zarządzenie, z którego skorzystać mogą np. osoby z terenów wiejskich, wchodzi w życie 1 października 2015 r.

- Pacjenci nie będą już musieli sami szukać specjalisty i płacić za dojazd do nierzadko odległego ośrodka. Do tej pory mieli oni mniejsze szanse niż mieszkańcy dużych miast, aby skorzystać z pomocy specjalisty - podkreśla Tadeusz Jędrzejczyk Prezes NFZ.

- Jak często przyznają sami lekarze rodzinni, nawet jeśli skierują swoich pacjentów do specjalisty, część z nich z tej możliwości nie korzysta, bo jak mówią - dojazd pochłania i pieniądze, i czas. Możliwość telekonsultacji z jednej strony ułatwi pacjentom mieszkającym na wsi dostęp do leczenia specjalistycznego, z drugiej - umożliwi lekarzom POZ konsultacje trudnych przypadków - opisuje.

Wprowadzenie nowych zakresów świadczeń, skierowanych do osób z terenów wiejskich, cierpiących na schorzenia kardiologiczne oraz osób korzystających z opieki lekarza geriatry, zapewni możliwość zdalnego konsultowania pacjentów w zakresie kardiologii i geriatrii bez konieczności osobistej wizyty pacjenta w często odległym ośrodku specjalistycznym.

Zgodnie z treścią zarządzenia zespół lekarzy specjalistów zapewni konsultacje dla lekarzy rodzinnych praktykujących na wsi w sytuacjach, gdy potrzebne będzie medyczne wsparcie w postępowaniu z pacjentem.

- Możliwość telekonsultacji ma ułatwić lekarzom POZ samodzielne prowadzenie pacjenta lub w przypadku, gdy potrzebna jest diagnostyka która wykracza poza kompetencje lekarza rodzinnego - powiedział Jędrzejczyk.

Konsultacja kardiologiczna i geriatryczna ma obejmować m.in. pomoc w interpretacji wyników, sugestie dotyczące rozważenia zmiany doboru leków i zlecenia dodatkowych badań.

 - Rola specjalisty jest konsultacyjna, on nie leczy pacjenta, ale wspiera lekarza POZ w podejmowaniu decyzji - dodał.

W ocenie prezesa NFZ, jest to dla lekarzy rodzinnych interesująca oferta ale - jako nowość - nie będzie najprawdopodobniej bardzo powszechna.

- Zakładamy że początkowo kontrakty będą w niewielkiej skali po to, by nabrać doświadczeń i przekonać się, czy i w jakim stopniu cele są realizowane - powiedział Jędrzejczyk.

Zarządzenie weszło w życie 1 października. Szef NFZ spodziewa się, że - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - jeszcze w tym roku pierwsze poradnie powinny zacząć korzystać z tych świadczeń.

Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadza nowe zakresy świadczeń: telekonsylium kardiologiczne oraz telekonsylium geriatryczne. Świadczenie zostało wycenione na 6 punktów specjalistycznych, czyli kilkadziesiąt złotych.

Dodatkową korzyścią wynikającą z wprowadzonej zarządzeniem zmiany jest upowszechnienie nowatorskich metod konsultowania chorych i wykorzystywania współczesnych technik komunikacji, a także oszczędność czasu poświęcanego przez pacjentów na przemieszczanie się do odległych ośrodków specjalistycznych usytuowanych głównie w miastach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.