NFZ: oddziały zwiększają finansowanie w zakresie wentylacji mechanicznej
Autor: MK/Rynek Seniora   16 lipca 2015 16:22

Kontrakty NFZ na wykonywanie świadczeń z zakresu domowej wentylacji mechanicznej są zbyt niskie, a Fundusz nie płaci za nadwykonania - alarmują świadczeniodawcy wentylacji Mechanicznej. Oddziały wojewódzkie reagują na zgłaszane potrzeby - odpowiada NFZ

Jak informowaliśmy 8 lipca br., Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej ostrzegał, że w ośrodki w nim zrzeszone niedługo będą zmuszone wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów.  

Związek wyjaśniał, że od początku stycznia 2015 roku w narzuconych przez NFZ sztywnych limitach świadczeń zdrowotnych nie zmieściło się 1168 pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu. 

Podejścia Funduszu nie zmienia rosnąca z roku na rok liczba nadwykonań.  Związek tłumaczył, że wielokrotnie zwracał się do NFZ z apelem do zwiększenie kontraktów.

Więcej: Wentylacja mechaniczna w domach: wstrzymają przyjęcia nowych pacjentów?

Zdaniem centrali NFZ problemu nie ma. W odpowiedzi na pytania portalu rynekseniora.pl Sylwia Wądrzyk z Biura Komunikacji Społecznej Funduszu pisze, że „NFZ jako płatnik jest zobowiązany zapłacić placówce za zrealizowane świadczenia zdrowotne. I z tego zobowiązania Oddziały Wojewódzkie NFZ na bieżąco się wywiązują.”

A co z nadwykonaniami?

„Decyzja o sfinansowaniu dodatkowych świadczeń, zrealizowanych ponad wartość określoną w umowie, leży w kompetencjach Dyrektorów OW. Świadczeniodawcy mają możliwość wnioskowania do Oddziału o zwiększenie wartości umowy lub przesunięcia środków finansowych w ramach umowy pomiędzy zakresami” - odpowiada NFZ.

„Z informacji uzyskanych z Oddziałów Wojewódzkich wynika, że w miarę możliwości finansowych Oddziały dokonują zwiększenia finansowania, reagując na zgłaszane w tym zakresie potrzeby.” - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.