NFZ oszczędza na pacjentach niewydolnych oddechowo?

ZDROWIE

Autor: DKX/Rynek Seniora   30 stycznia 2015 16:01


NFZ oszczędza na pacjentach niewydolnych oddechowo? Fot. archiwum

NFZ nie uwzględnił w swoich planach rzeczowo-finansowych na 2015 rok około 570 chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających wentylacji mechanicznej w warunkach domowych. W ubiegłym roku w limitach narzuconych przez wojewódzkie oddziały NFZ nie zmieściło się ponad 620 takich pacjentów - wyliczają eksperci z Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym.

- Nie możemy zaakceptować decyzji NFZ o limitowaniu świadczeń zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, skazującej ich na pobyt w oddziałach intensywnej opieki medycznej - mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji.

- Leczenie w szpitalu, zwłaszcza na OIOM-ie, wiąże się z ogromnym ryzykiem zakażenia, które w ich przypadku może być śmiertelne. Poza tym jest wielokrotnie droższe niż leczenie w domu – dodaje dr Szwałkiewicz. 

Koalicja podaje,że w tym roku NFZ pominął w swoich planach finansowych ok. 570 chorych, którzy z powodu swojej choroby (zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwłóknienie płuc), deformacji klatki piersiowej lub wady genetycznej wymagają podłączenia do respiratora.

Najliczniejszą grupę stanowią pacjenci z Dolnego Śląska (101 osób), Małopolski (88 osób) i Śląska (70 osób). Jednak w niewiele lepszej sytuacji są chorzy mieszkający na Mazowszu, gdzie poza limitem narzuconym przez NFZ znalazło się 50 osób, na Podkarpaciu (49 osób), w Wielkopolsce (32 osoby) czy w województwie kujawsko-pomorskim (28 osób).

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zrzesza ponad 500 organizacji, instytucji i osób działających na rzecz osób niesamodzielnych i przewlekle chorych. Informuje, że już w październiku 2014 r. alarmowała, że NFZ nie finansuje wszystkich świadczeń długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

- Co roku sytuacja się powtarza: oddziały wojewódzkie NFZ, nie zważając na dotychczasowe nadwykonania, za które niechętnie i z dużym opóźnieniem zwracają pieniądze, ustalają na kolejny rok limity świadczeń na zbyt niskim poziomie. Płatnik nie powinien ich w ogóle limitować, bo wentylacja mechaniczna to świadczenie ratujące życie - podkreśla dr Elżbieta Szwałkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.