NFZ: pilotażowe ośrodki koordynujące parkinsona - najwcześniej od października

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 kwietnia 2018 17:21


NFZ: pilotażowe ośrodki koordynujące parkinsona - najwcześniej od października Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najwcześniej 1 października 2018 r. możliwe będzie powstanie pierwszych kilku pilotażowych ośrodków koordynujących diagnostykę i leczenie chorych cierpiących na chorobę Parkinsona - powiedział w środę (11 kwietnia) w Warszawie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

Mówił to na konferencji, zorganizowanej z okazji przypadającego 11 kwietnia Światowego Dnia Choroby Parkinsona. Głównym powodem wydarzenia było opublikowanie raportu na temat modelu kompleksowej i koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowanego przez ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Dyrektor Instytutu dr Małgorzata Gałązka-Sobotka powiedziała, że kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z tą chorobą powinny pełnić ośrodki koordynujące, ponieważ gwarantują one najskuteczniejszą i najbardziej efektywną opiekę. - Racjonalność i efektywność w służbie zdrowia to jest to, na czym nam zależy najbardziej - podkreśliła.

Z danych przedstawionych przez dr n. med. Jakuba Gierczyńskiego z IZWOZ wynika, że w Polsce jest już około 100 tys. osób cierpiących na chorobę Parkinsona i niepokojące są coraz większe tzw. koszty pośrednie związane z opieką nad nimi. - Straty wynikające z utraty produktywności z powodu tego schorzenia mogą być już nawet dwa razy większe. niż wydatki ponoszone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - podkreślił.

W 2016 br. koszty bezpośrednie związane z chorobą Parkinsona, ponoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wyniosły prawie 67 mln zł. ZUS wydał w tym okresie 50 mln zł na zwolnienia lekarskie i renty. Z kolei koszty utraty produktywności wyliczane są na 45-113 mln zł (w zależności od przyjętych parametrów oceny kapitału ludzkiego).

Jeden ze współautorów raportu dr Jerzy Gryglewicz tłumaczył, że niewłaściwa diagnostyka i leczenie choroby Parkinsona zwiększa koszty pośrednie, w tym zwolnienie lekarskie i utratę produktywności. Dlatego kluczowe znaczenie ma właściwa kwalifikacja chorych do terapii i koordynacja leczenia.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król przyznał, że pięta achillesową polskiej służby zdrowia jest słaba koordynacja opieki w chorobach przewlekłych, takich jak choroba Parkinsona, które z powodu starzenia się społeczeństwa występują coraz częściej. Dodał, że trzeba to zmienić

- Nie możemy się skupiać jedynie na płaceniu za świadczenia. Pacjent musi mieć swojego przewodnika w systemie służby zdrowia. To przyszłość, ale innego kierunku nie ma. Zależy nam też na tym, żeby pacjent mógł jak najdłużej w miarę normalnie funkcjonować - podkreślił wiceminister.

W przypadku choroby Parkinsona przewodnikiem chorych mają być odpowiednie poradnie neurologiczne. Prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych dr. hab. Dariusz Koziorowski przekonywał, że tej roli nie w stanie pełnić lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

- Potrzebne jest jak najszybsze utworzenie ośrodków neurologicznych koordynujących diagnostykę i leczenie choroby Parkinsona, jednak nie będzie to możliwe wcześniej, niż od 1 października 2018 r. - przyznał prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

Dodał, że w tym okresie będzie mogło rozpocząć działalność kilka takich placówek, potem sukcesywnie tworzone byłyby kolejne. - Najważniejsze jest to, żeby od czegoś zacząć - zaakcentował.

Jacyna zwrócił uwagę, że główna trudność polega na tym, że trzeba przeznaczyć dodatkowe środki na utworzenie poradni koordynujących opiekę na chorymi z chorobą Parkinsona. Poza tym brakuje neurologów znających się na tym schorzeniu.

Według Wojciecha Machajka z Fundacji Parkinsona w Polsce jest zaledwie 50-70 neurologów specjalizujących się w tej chorobie. - Doszło do tego, że jeździmy za lekarzami, bo nie zawsze możemy ich znaleźć w swoim miejscu zamieszkania - dodał.

Zdaniem prezesa NFZ konieczne jest zwiększenie środków na opiekę medyczną w Polsce, inaczej trudno będzie realizować nowe pomysły poprawy jej funkcjonowania. - Zbyt małe nakłady na służbę zdrowia powodują wzrost innych wydatków - dodał. Chodzi głównie o koszty pośrednie, takie jak zwolnienia lekarskie, renty i utratę produktywności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR