NFZ stawia na geriatrię: trzy nowe oddziały w małopolskich szpitalach

ZDROWIE

Autor: NFZ, DKX/Rynek Seniora   04 grudnia 2014 16:08


NFZ stawia na geriatrię: trzy nowe oddziały w małopolskich szpitalach

Od 1 grudnia br. na mapie Małopolski pojawiły się aż trzy nowe oddziały geriatryczne: dwa w Krakowie i w Brzesku. Fundusz planuje także znaczące zwiększenie finansowania geriatrii oraz pielęgniarskiej opieki domowej na 2015 rok.

- Małopolski Oddział NFZ widzi rosnące zapotrzebowanie na opiekę geriatryczną w naszym województwie dlatego od kilku lat zachęcamy placówki do rozwijania tego profilu świadczeń. Cieszę się, że ten apel nie pozostał bez odzewu - podkreśla Barbara Bulanowska, dyrektor MOW NFZ.

Dotychczas w Małopolsce oddziały przeznaczone dla osób starszym funkcjonowały w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim, w Szpitalu w Gorlicach oraz w szpitalu w Wadowicach.

- Od 1 grudnia dołączą do tej grupy: Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Galla w Krakowie, krakowski Szpital Bonifratrów oraz szpital w Brzesku - mówi Barbara Bulanowska.

Dyrektor małopolskiego NFZ podkreśla, że w przypadku Szpitala MSW w Krakowie mamy do czynienia nie tylko z wyodrębnieniem jednego oddziału szpitalnego, ale z całkowitą zmianą profilu na placówkę o charakterze geriatrycznym.

Po zakontraktowaniu nowych oddziałów całkowita kwota przeznaczona przez MOW NFZ na szpitalną opiekę geriatryczną wynosi 9 071 972,00 zł. Na przyszły rok Małopolski Oddział zaplanował (kolejne już w ostatnich latach) znaczące zwiększenie finansowania oddziałów geriatrycznych. W porównaniu do budżetu ze stycznia 2014 o 4,5 mln zł, czyli o 50 % wzrosną nakłady finansowe Funduszu na ten typ opieki medycznej.

Brakuje wyspecjalizowanych oddziałów
Jak podkreślają liczne raporty Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Unii Europejskiej i dlatego w przyjętych przez rząd założeniach wieloletniej polityki senioralnej konieczne jest zapewnienie należytego wsparcia seniorom w różnych obszarach aktywności.

Jednym z najważniejszych - jest zdrowie i samodzielność. Rolę szczególną w tym zakresie pełni opieka szpitalna - będąca dla osób starszych w Polsce główną formą opieki zdrowotnej. Niestety, jak podkreślają specjaliści - wciąż brakuje wyspecjalizowanych oddziałów oferujących kompleksową pomoc.

Eksperci alarmują, że stale zwiększa się liczba osób starszych, potrzebujących podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej oraz opieki szpitalnej - tymczasem liczba łóżek geriatrycznych w Polsce jest relatywnie bardzo niska w porównaniu ze wskaźnikami w pozostałych krajach UE.

W tej sytuacji zdecydowana większość osób starszych leczona jest na oddziałach o innych profilach. Oddziały te starają się zabezpieczyć pomoc choremu, ale nie są w stanie zapewnić kompleksowej oceny geriatrycznej starszemu pacjentowi, co nierzadko znacznie opóźnia rozpoznanie i leczenie chorób geriatrycznych. Brak rozwiniętej szpitalnej bazy geriatrycznej powoduje ponadto, że nie ma podstawowych warunków do prowadzenia specjalizacji lekarzy w dziedzinie geriatrii.

Ogólnokrajowy program określony przez Ministerstwo Zdrowia, zalicza geriatrię do wybranych priorytetowych dziedzin medycyny, która wymaga dostosowania opieki zdrowotnej do obecnych trendów demograficznych i finansowania świadczeń zdrowotnych i infrastruktury opieki zdrowotnej dla osób w podeszłym wieku adekwatnie do ich potrzeb.

Odpowiedzią na te potrzeby i założenia ministerialnego programu są działania podjęte w Małopolsce. Dzięki zakontraktowaniu przez NFZ nowych oddziałów geriatrycznych Małopolska znalazła się obok Śląska w czołówce województw oferujących najwyższy dostęp do stacjonarnej opieki geriatrycznej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.