Nie każdy senior musi trafić do geriatry

ZDROWIE

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   25 listopada 2015 13:37


Nie każdy senior musi trafić do geriatry Wizytę u geriatry pacjenci w starszym wieku powinni rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy cierpią na wielochorobowość. Fot. Materiały prasowe

Dla NFZ pacjentem geriatrycznym jest osoba, która ukończyła 60. rok życia. Nie oznacza to jednak, że każdy w tym wieku musi trafić do tego specjalisty. Kto jednak powinien?

Jak wyjaśnia dr Alicja Klich-Rączka, geriatra z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek zarządu Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii w Polsce, geriatra powinien wkroczyć w życie pacjenta przede wszystkim, gdy pacjent jest schorowany, a wiek jest tylko dodatkiem. Szereg chorób, które wzajemnie się na siebie nakładają, tworzy mozaikę objawów. Trudno czasem rozpoznać, co wynika z choroby, co z samego procesu starzenia się, a co jest np. skutkiem zażywania leków.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO ) za wczesną starość określa na 60-74 rok życia. Starość późną na 75-89. Powyżej zaczyna się wiek sędziwy. Jak mówi dr Alicja Klich-Rączka, na progu starości 90 proc. osób generalnie radzi sobie dobrze. Po 90. roku życia ok. 20 proc. mężczyzn jest sprawnych i 10 proc. kobiet. Co ciekawe, choć rodzi się 106 chłopców na 110 dziewczynek, w średnim wieku proporcje się wyrównują, w późniejszym czasie jest więcej kobiet. Dożywają późnego okresu życia. Mężczyzn jest wówczas mniej, ale są dwukrotnie sprawniejsi od kobiet.

Osoby, które trafią do geriatry powinny się przygotować przede wszystkim na to, że najpewniej specjalista ten każe im odstawić część leków. Przykładowo, z 20 zmniejszy na 15, a potem zredukuje do 10.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.