Nie rozpoznajesz zapachu mięty czy róży? To mogą być początki demencji

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2017 11:37


Nie rozpoznajesz zapachu mięty czy róży? To mogą być początki demencji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trudności ze zidentyfikowaniem takich zapachów jak mięta, ryba, pomarańcze, róże czy wyroby skórzane mogą być wczesnym sygnałem świadczącym o zwiększonym ryzyku rozwoju demencji - wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego, o których informuje "Journal of the American Geriatrics Society".

Badania przeprowadzone wśród blisko 3 tys. osób w wieku od 57 do 85 lat wykazały, że uczestnicy, którzy nie byli w stanie zidentyfikować co najmniej czterech z pięciu wymienionych zapachów, byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój demencji w ciągu kolejnych pięciu lat niż osoby, których węch działał prawidłowo.

W badanej grupie 78 proc. osób prawidłowo identyfikowało co najmniej cztery z pięciu zapachów, około 14 proc. było w stanie zidentyfikować trzy, 5 proc. - dwa, 2 proc. było w stanie nazwać zaledwie jeden, a 1 proc. nie był w stanie rozpoznać żadnego zapachu.

Po pięciu latach u niemal wszystkich osób, które nie były w stanie zidentyfikować żadnego z zapachów, zdiagnozowano demencję. U osób rozpoznających jeden lub dwa zapachy demencję stwierdzono w 80 proc. przypadków.

Nerw węchowy jest jedynym nerwem czaszkowym bezpośrednio narażonym na działanie czynników środowiskowych. Komórki wykrywające zapachy łączą się z opuszką węchową na powierzchni podstawy mózgu, potencjalnie eksponując ośrodkowy układ nerwowy na ryzyko pochodzące z zewnątrz, jak zanieczyszczenia czy patogeny. Problemy z węchem mogą zatem być wczesnym zwiastunem choroby Alzheimera lub Parkinsona - komentują badacze.

- Zmysł węchu jest ściśle połączony z pracą mózgu i jego zdrowiem. Ten test pozwala zidentyfikować osoby z gruby podwyższonego ryzyka i wymagające większej uwagi. Musimy przeprowadzić jednak jeszcze wiele badań, by uznać go za test kliniczny - podsumowuje autor analizy dr Jayant M. Pinto. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR