Nie zrzucajmy alzheimera na karb wieku, czyli jak rozpoznać pierwsze objawy

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   22 grudnia 2017 13:37


Nie zrzucajmy alzheimera na karb wieku, czyli jak rozpoznać pierwsze objawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Im wcześniej osoba cierpiąca na alzheimera podejmie leczenie, tym większa szansa, że chorobę dłużej da się kontrolować. Jak jednak rozpoznać pierwsze jej objawy?

Specjaliści podkreślają, że możliwości terapeutyczne w alzheimerze zależą od stadium choroby, w jakim znajduje się pacjent. Im wcześniej chora osoba podejmie leczenie, tym większa jest szansa, że dłużej pozostanie w lepszej kondycji.

Katarzyna Łachut, psychiatra z Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego w Domu Sue Ryder w Bydgoszczy, tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że w zaburzeniach pamięci w wieku podeszłym dużo zrzucamy na karb wieku. Wyjaśnia, że funkcjonuje społeczne przekonanie, że osoby starsze mniej się angażują w życie, mniej się im chce i wówczas objawy choroby umykają.

Głównym, a zarazem pierwszym objawem alzheimera są zaburzenia pamięci epizodycznej, co przejawia się niezdolnością do trwałego zapamiętywania nowych informacji. Widać to bardziej w skargach osób towarzyszących niż samego pacjenta. Dysfunkcje dotyczą kilkakrotnego powtarzania tych samych informacji lub czynności, np. opłacania czynszu kilka razy w miesiącu, wielokrotnego dopytywania o tę samą informację, mylenia bieżących dat.

Dr Anna Barczak, neuropsycholog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, podkreśla, że niepokojące symptomy to porzucenie przez pacjenta zainteresowań, wycofywanie się z aktywności, zaprzestanie przygotowywania złożonych posiłków, niemożność poradzenia sobie ze skomplikowanymi pracami domowymi oraz mniejsza dbałość o wygląd. Objawy przypominają zaburzenia depresyjne.

Sygnałem rozwijającej się choroby może być też podejmowanie złych decyzji. Ktoś nagle kupuje bardzo drogie rzeczy, wpuszcza do mieszkania obcą osobę, sprzedaje za tanio coś wartościowego, ubiera się nieodpowiednio do pogody.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR