
Im wcześniej osoba cierpiąca na alzheimera podejmie leczenie, tym większa szansa, że chorobę dłużej da się kontrolować. Jak jednak rozpoznać pierwsze jej objawy?
Specjaliści podkreślają, że możliwości terapeutyczne w alzheimerze zależą od stadium choroby, w jakim znajduje się pacjent. Im wcześniej chora osoba podejmie leczenie, tym większa jest szansa, że dłużej pozostanie w lepszej kondycji.
Katarzyna Łachut, psychiatra z Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego w Domu Sue Ryder w Bydgoszczy, tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że w zaburzeniach pamięci w wieku podeszłym dużo zrzucamy na karb wieku. Wyjaśnia, że funkcjonuje społeczne przekonanie, że osoby starsze mniej się angażują w życie, mniej się im chce i wówczas objawy choroby umykają.
Głównym, a zarazem pierwszym objawem alzheimera są zaburzenia pamięci epizodycznej, co przejawia się niezdolnością do trwałego zapamiętywania nowych informacji. Widać to bardziej w skargach osób towarzyszących niż samego pacjenta. Dysfunkcje dotyczą kilkakrotnego powtarzania tych samych informacji lub czynności, np. opłacania czynszu kilka razy w miesiącu, wielokrotnego dopytywania o tę samą informację, mylenia bieżących dat.
Dr Anna Barczak, neuropsycholog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, podkreśla, że niepokojące symptomy to porzucenie przez pacjenta zainteresowań, wycofywanie się z aktywności, zaprzestanie przygotowywania złożonych posiłków, niemożność poradzenia sobie ze skomplikowanymi pracami domowymi oraz mniejsza dbałość o wygląd. Objawy przypominają zaburzenia depresyjne.
Sygnałem rozwijającej się choroby może być też podejmowanie złych decyzji. Ktoś nagle kupuje bardzo drogie rzeczy, wpuszcza do mieszkania obcą osobę, sprzedaje za tanio coś wartościowego, ubiera się nieodpowiednio do pogody.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych