Niedawno żyliśmy średnio 40 lat. Niebawem mamy dożywać setki

ZDROWIE

Autor: natemat.pl/Rynek Seniora   02 listopada 2016 10:27


Niedawno żyliśmy średnio 40 lat. Niebawem mamy dożywać setki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nawet jeszcze nieco ponad sto lat temu średnia długość życia to były okolice 40-tki. Aż do przełomu XIX i XX w., gdy odkryto środki przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dziś światowa średnia to 71 lat. Być może całkiem niedługo średnia długość życia będzie wynosić 100 lat.

Jak przypomina w serwisie natemat.pl prof. Andrzejem Śródka, kierownik Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Instytutu Historii Nauki PAN, bywało, że w dawnych epokach ludzie umierali w wieku 30 lat, a nawet wcześniej - tuż po dwudziestce.

Radykalna zmiana nastąpiła dopiero na przełomie XIX i XX wieku, gdy odkryto środki przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wówczas narodziła się świadomość, czym są choroby zakaźne i jak z nimi walczyć.

Ekspert zaznacza, że we Francji jeszcze w drugiej połowie XIX w. w szpitalu prof. Charcota najstarsi pacjenci byli zazwyczaj po czterdziestce. Zauważa, że dziś osoby starsze to grupa 65+, a za jakiś czas tym przymiotnikiem mają być określani ci, którzy skończyli 80 lat.

Prof. Śródka zauważa duży związek między jakością życia a jego długością. Jako przykład podaje Japonię (oczekiwana długość życia kobiet w Japonii to 88 lat, a mężczyzn 81), gdzie znaczenie mają nie tylko szczepienia i wiedza o chorobach zakaźnych, ale tryb życia oraz sposób odżywiania.

Specjalista przewiduje, że długość życia obecnego młodego pokolenia "powinna być imponująca". Twierdzi, że istnieją hipotezy oparte na badaniach demograficznych i medycznych, które mówią, że ich średnia długość życia będzie wynosić 100 lat.

Więcej: www.natemat.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR