Niedofinansowanie okulistyki - problemy się kumulują
Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Seniora   18 marca 2016 11:07

Kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy, brak profilaktyki zwyrodnienia plamki żółtej, potrzeba utworzenia systemu opieki rehabilitacyjnej nad osobami, które tracą wzrok - okulistyka w Polsce wymaga zmian i doinwestowania.

Prof. Wanda Romaniuk, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, wskazuje, że narastającym problemem w Polsce są powikłania okulistyczne cukrzycy.

- Według danych z 2013 r. na całym świecie na cukrzycę chorowało 382 mln ludzi. W Polsce od 2,5 mln do 3,5 mln osób - przypominała prof. Romaniuk podczas lutowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Podkreśliła, że cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty osób w wieku produkcyjnym, głównie z powodu mikroangiopatii. Po ok. 15 latach występowania cukrzycy u chorego występuje retinopatia.

- U 1/3 chorych z retinopatią po 10 latach występuje retinopatia cukrzycowa z obrzękiem plamki, w tym najgroźniejsza postać - znamienny klinicznie obrzęk plamki. Prowadzi on do upośledzonego widzenia, a nawet do ślepoty - podkreślała prof. Romaniuk.

O aktualnych wyzwaniach i problemach okulistyki podczas kongresu w Katowicach rozmawiali lekarze, przedstawiciele NFZ i pacjentów.

Mamy za mało okulistów
Oprócz retinopatii, która jest główną przyczyną ślepoty, częściej w cukrzycy występują inne powikłania - jaskra (bardzo trudna do leczenia w cukrzycy), szybciej niż u ludzi bez cukrzycy występuje zaćma, neuropatia nerwu wzrokowego.

Prof. Romaniuk zaznaczyła, że na świecie funkcjonuje teleokulistyka, która pozwala zwiększyć dostęp pacjentów do opieki specjalistycznej. To rozwiązanie mogłoby się sprawdzić również w Polsce.

- Mamy za mało okulistów. Tam, gdzie jest trudna dostępność opieki specjalistycznej, pacjent w poradni POZ powinien mieć wykonane przez pracownika ochrony zdrowia - niekoniecznie lekarza - badania OCT, fotografię dna oka, ewentualnie angiografię. Wyniki przesyła się do okulisty i ten analizuje, czy pacjent wymaga pilnie leczenia, czy może poczekać - powiedziała konsultant 
krajowa.

Małgorzata Pacholec, prezes Polskiego Związku Niewidomych, mówiła o rehabilitacji jako o szansie na lepsze funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących.

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki zdiagnozowano u niej, gdy miała 6 lat (50 lat temu). Miała dwadzieścia kilka lat, była nauczycielką, matką, gdy przestała czytać, bo nie widziała liter. Od jednego z lekarzy usłyszała, że ma się zgłosić do Polskiego Związku Niewidomych.

Związek bardzo pomaga, ale…
Zwróciła uwagę, że przy wielu utratach sprawności pacjenci są rehabilitowani, nie wypisuje się ich ze szpitala w niebyt. Tymczasem aż 80% informacji, które pozyskujemy o otoczeniu, pochodzi ze zmysłu wzroku.

- Trzeba lekarzom POZ, diabetologom i neurologom dostarczyć wiedzy o profilaktyce i wczesnym wykrywaniu schorzeń wzroku. Wystarczy prosty test Amslera. Na jednym ze spotkań, gdzie byli lekarze różnych specjalności, nikt nie wiedział, co to jest, a co trzeci Polak nie był nigdy u okulisty - mówiła.

Podkreśliła, że w Polsce nie ma systemu opieki rehabilitacyjnej nad osobami, które tracą wzrok albo go już utraciły.

- Są odsyłani do PZN, a jest to przecież organizacja pozarządowa. Nie jesteśmy finansowani wprost, a w trybie konkursowym ze środków PFRON. To fantastyczna organizacja, ale sama nie podoła wszystkim zadaniom. Potrzebna jest rehabilitacja - nie zamiast ani na końcu procesu leczenia - ale równolegle - podkreślała prezes PZN.

Transgraniczne leczenie zaćmy
Krystyna Semenowicz-Siuda, zastępca dyrektora ds. medycznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, podała dane dotyczące finansowania świadczeń okulistycznych w tym regionie.

Wynika z nich m.in., że zabiegi usunięcia zaćmy stanowią 60% wykonanych procedur okulistycznych. Świadczenie to realizują 32 lecznice. Rocznie wykonują 31 tys. zabiegów usunięcia zaćmy, przy czym 16 ośrodków wykonuje 80% zabiegów. W kolejce czeka obecnie 85 tys. pacjentów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR