Niedoinwestowanie okulistyki: wielu chorych zbyt długo czeka na operację
Autor: PAP/Rynek Seniora   17 grudnia 2015 16:00

Polska okulistyka jest wciąż na poziomie europejskim, jednak na skutek jej niedoinwestowania od kilku lat popadła w stagnację - powiedział w czwartek (17 grudnia) na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie kierownik kliniki okulistyki WUM, prof. Jerzy Szaflik.

Spotkanie zorganizowano z okazji prezentacji książki pt. "Ostry punkt widzenia", będącej tzw. wywiadem rzeką z prof. Jerzym Szaflikiem.

Specjalista powiedział, że polska okulistyka bardzo szybko zaczęła się rozwijać na początku lat 90. XX w. osiągając poziom europejski wraz z początkiem nowego stulecia. Stało się to możliwie dzięki zakupom nowoczesnego sprzętu do mikrochirurgii oka w wielu ośrodkach oraz wykształceniu kadry okulistów. Obecnie ma my ponad 4 tys. okulistów.

- Obawiam się jednak o przyszłość naszej okulistyki, ponieważ jest ona coraz bardziej niedoinwestowania - powiedział prof. Szaflik. Jako główny powód podał zmniejszenie od 2012 r. wyceny niektórych świadczeń w tej dziedzinie, w tym szczególnie operacyjnego leczenia zaćmy.

Według specjalisty, który był wieloletnim konsultantem krajowym w dziedzinie okulistyki, w ostatnich trzech latach (od 2012 r.) udział okulistyki w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia zmniejszył się z 2,3 proc. do 1,9 proc. - W tym czasie środki, jakimi dysponuje NFZ wzrosły o 6 mld zł, natomiast w okulistyce spadły.

Większe nakłady na tę dziedzinie przeznacza się w Czechach, Bułgarii, Litwie oraz na Słowacji i Węgrzech. W Czechach, na Słowacji i Węgrzech wykonuje się o 50 proc. więcej operacji zaćmy (w przeliczeniu na liczbę ludności - PAP). Podobna jak w Polsce sytuacja jest jedynie w Rumunii.

Prof. Szaflik podkreślił, że niedoinwestowanie okulistyki nie jest jeszcze odczuwane przez pacjentów, ponieważ ośrodki okulistyczne wciąż wykonują zabiegi na sprzęcie zakupionym w ostatnich latach. - To jednak może się zmienić w najbliższych kilku latach - dodał.

Według specjalisty, niedoinwestowanie okulistyki powoduje, że wielu chorych zbyt długo czeka na operację. Tymczasem środki przeznaczane na tę dziedzinę nie są jedynie wydatkiem, lecz inwestycją.

- Przykładem jest operacja usunięcia zaćmy, która jest najczęściej wykonywanym na świecie zabiegiem. Z badań przeprowadzonych w Australii wynika, że każdy dolar przeznaczony na tę operację, daje 5 dolarów dochodu - podkreślił prof. Szaflik. Wynika to z tego - wyjaśnił - że chorzy z zaćmą dzięki zabiegowi mogą wrócić do pracy, a jeśli są na emeryturze, to stają się bardziej samodzielni i mniej podatni na wypadki, co przekłada się na konkretne korzyści.

- Jestem jednak optymistą, mam ogromną nadzieję, że nowe kierownictwo ministerstwa zdrowia zmieni dotychczasową politykę wobec okulistyki. Zapowiedziano, że będą prowadzone rozmowy merytoryczne z przedstawicielami poszczególnych specjalności medycznych, w tym również okulistyki - powiedział prof. Szaflik.

Specjalista wyjaśnił, że najnowsze soczewki stosowane w operacjach usunięcia zaćmy zwiększają komfort widzenia nawet w złych warunkach atmosferycznych. Podczas prowadzenia pojazdu pozwalają szybciej dostrzec przedmiot na drodze.

Najnowsze mikroskopy do mikrochirurgii powiększają pole operacji nawet 40 razy, najczęściej jednak stosowane jest 12-14-krotne powiększenie obrazu. - Dzięki temu możemy wykonywać operacje ratujące wzrok, które jeszcze do niedawna nie były możliwe - podkreślił prof. Szaflik.

Prof. Jerzy Szaflik przeprowadził ponad 20 tys. operacji okulistycznych. Światowa Akademia Medyczna przyznała mu tytuł Kawalera Złotego Medalu im. Alberta Schweitzera. Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.