Niemal co czwarty Polak cierpi z powodu chorób reumatycznych
Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   03 grudnia 2015 11:47

W powszechnej opinii zapalne choroby reumatyczne dotyczą głównie osób w podeszłym wieku, a wiedza o nich niejednokrotnie sprowadza się do przekonania, że jest to "reumatyzm", kojarzony ze starością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów.

Tymczasem do grupy tej zalicza się wiele bardzo różnorodnych schorzeń. Szacuje się, że jest ich ponad 200. Trudność w diagnozowaniu i leczeniu tego typu chorób polega na tym, że nie jest znana ich dokładna przyczyna.

Choroby reumatyczne (cierpi na nie ponad 9 mln Polaków) to wiele różnych schorzeń, głównie o podłożu zapalnym - jak reumatoidalne zapalenie stawów - ale też zwyrodnieniowym, np. choroba zwyrodnieniowa stawów.

Najczęściej występującym schorzeniem wśród dorosłych, klasyfikowanym jako zapalne, jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Cierpi na nie ok. 400 tys. dorosłych Polaków. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą zapalną chorobą tkanki łącznej.

Ważnym elementem w tej chorobie jest udział układu odpornościowego. Częściej cierpią na nią kobiety niż mężczyźni.

Choroba zaczyna się od stanu zapalnego, który toczy się wewnątrz stawu. Nie wiadomo, co ostatecznie skłania błonę maziową wyścielającą staw do reakcji zapalnej. Z czasem zniszczeniu ulegają chrząstki, kości, więzadła i ścięgna przylegające do stawu. Miejsce to najpierw boli i puchnie. W stawie stopniowo dochodzi do nieodwracalnych zmian. Stan zapalny może przenosić się na kolejne - tym razem już większe - stawy, postępuje zanik mięśni, a choremu coraz trudniej się poruszać.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR