Niemcy: brakuje 70 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy
Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 10:39

W największej klinice uniwersyteckiej w Europie, berlińskim Charite, rozpoczął się w poniedziałek (23 czerwca) strajk personelu pielęgniarskiego. Pracę przerwało 500 osób. Strajkujący domagają się zatrudnienia dodatkowych pracowników, by poprawić opiekę nad pacjentami.

Jak podał związek zawodowy sektora usług Verdi, obecnie jedna pielęgniarka opiekuje się dwunastoma pacjentami. Związkowcy domagają się, aby poprzez zwiększenie zatrudnienia zmniejszyć liczbę pacjentów przypadających na pielęgniarkę do pięciu. Na oddziale intensywnej terapii jedna osoba z personelu pielęgniarskiego powinna zdaniem związku opiekować się maksymalnie dwoma pacjentami.

Dyrektor szpitala Karl Max Einhaeupl powiedział telewizji ZDF, że spełnienie postulatów oznaczałoby konieczność zatrudnienia 600 dodatkowych osób, co ze względu na brak środków finansowych nie jest możliwe. Szpital musiałby otrzymać na ten cel 36 mln euro rocznie.

Strajk jest bezterminowy. Pierwszego dnia szpital został zmuszony do odwołania 200 operacji. Z powodu protestu pielęgniarzy do kliniki nie przyjęto około 800 pacjentów. Władze Charite zaapelowały do straży pożarnej, która odpowiedzialna jest w Berlinie za transport pacjentów w nagłych przypadkach, do przewożenia chorych do innych szpitali. Szereg przychodni specjalistycznych zostało zamkniętych.

Celem organizatorów strajku jest wyłączenie z użytku 1000 łóżek szpitalnych Charite.

Z wyliczeń związku Verdi wynika, że w niemieckiej służbie zdrowia brakuje 162 tys. etatów, w tym 70 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. Celem akcji protestacyjnej jest wywarcie presji na ministrów zdrowia krajów związkowych, którzy będą obradować w najbliższą środę w Bad Duerkheim.

Sylvia Buehler z zarządu związku Verdi oświadczyła, że pracownicy nie będą dłużej płacić własnym zdrowiem za "skrajne przeciążenie pracą". "Wszyscy mówią o jakości. Dobra jakość wymaga jednak wystarczającej liczby personelu" - napisała działaczka związku na jego stronie internetowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.