Niemieccy naukowcy ostrzegają: hałas może powodować migotanie przedsionków

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 maja 2018 10:22


Niemieccy naukowcy ostrzegają: hałas może powodować migotanie przedsionków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wywołane hałasem zdenerwowanie może powodować migotanie przedsionków, a przez to zwiększać nawet ryzyko udarów. W największym stopniu dotyczy to dźwięków niechcianych nocą, np. odgłosów przelatujących nisko samolotów.

Wiele badań pokazało już szkodliwość hałasu. Powoduje on pojawienie się negatywnych emocji, zaburza sen, prowadzi do wyczerpania. W ten sposób nie tylko pogarsza samopoczucie, ale niszczy zdrowie.

Posługując się danymi na temat 15 tys. osób w wieku od 35 do 74 lat, naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji wykazali kolejną, nieznaną wcześniej zależność.

Według badania opisanego na łamach "International Journal of Cardiology", hałas, a właściwie wywołane nim rozdrażnienie ma związek z zaburzeniami pracy serca.

- W kilku badaniach z udziałem zdrowych ochotników i pacjentów z chorobą wieńcową oraz w badaniach przedklinicznych udało nam się już pokazać powiązanie między hałasem, a chorobami układu krążenia - mówi prof. Thomas Münzel, jeden z autorów nowej publikacji.

- Jednak do tej pory, żadne badanie jasno nie pokazywało, w jakim stopniu rozdrażnienie z powodu hałasu może powodować arytmię - podkreśla naukowiec.

Analiza wyników obszernego Gutenberg Health Study (GHS) pozwoliła sprawdzić te relacje w przypadku najpowszechniejszego typu arytmii. Co ważne, badanie nie sprawdzało natężenia samego hałasu, ale poziom rozdrażnienia, jakie powodował. Nie można więc wyciągnąć z niego jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków.

Zależność jednak istnieje i okazała się znacząca. Aż u 23 proc. osób doświadczających ekstremalnie wysokiego rozdrażnienia hałasem pojawiło się to zaburzenie, podczas gdy cierpiało z jego powodu tylko 15 proc. uczestników projektu, którzy byli wolni od wpływu hałasu.

- Badanie po raz pierwszy pokazuje, że rozdrażnienie wywołane różnymi źródłami hałasu w ciągu dnia i w nocy związane jest z większym ryzykiem migotania przedsionków. Biorąc wszystkie dane pod uwagę, pokazaliśmy, że na rytm serca silniej działa zdenerwowanie pojawiające się nocą - mówi kierujący pracami Omar Hahad.

- Odkrycie zależności między wywołanym hałasem rozdrażnieniem a migotaniem przedsionków jest ważne i może wyjaśnić, dlaczego hałas może zwiększać ryzyko udaru. Jednak nie powinno się zapominać, że hałas uszkadza zdrowie także bez pojawiania się rozdrażnienia - tłumaczy prof. Münzel.

W badanej populacji największy udział w prowokowaniu zdenerwowania miał hałas emitowany przez samoloty (84 proc. w ciągu dnia i 69 proc. w nocy).

Badanie pokazało też, że potrzebna jest szczególna uwaga przy wprowadzaniu środków zaradczych. Naukowcy przytaczają sytuację lotniska we Frankfurcie, gdzie wprowadzono zakaz lotów między godz. 23.00 i 5.00. Doszło do wzrostu natężenia hałasu poza tymi godzinami. Natężenie ruchu lotniczego szczególnie zwiększyło tuż przed godziną 23 i krótko po 5.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR