Niepokojący brak geriatrii w kolejnych projektach ws. sieci szpitali
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   13 grudnia 2016 10:18

Geriatrzy nie ukrywają obaw związanych z resortową rewolucją dotyczącą przyszłości szpitali. Przypominają, że w starzejącym się społeczeństwie należy znacząco zwiększyć liczbę łóżek geriatrycznych, tymczasem w kolejnych projektach ws. sieci szpitali, takiej zmiany nie widać. Co gorsza, istnieje - ich zdaniem - ryzyko, że oddziałów geriatrycznych będzie coraz mniej.

W ramach konsultacji zewnętrznych Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii zwracało uwagę na zagrożenie likwidacją oddziałów geriatrycznych działających w szpitalach powiatowych. Niepokojem na planowane zmiany zareagował także konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Kostka.

W ocenie konsultanta projektowana propozycja zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenia w sprawie określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów w żaden sposób nie odnoszą się do geriatrii.

Ten brak - komentuje profesor - jest bardzo niepokojący.

System trzeba zmienić, ale...
- Żyjemy coraz dłużej, dlatego rośnie zapotrzebowanie na opiekę nad starzejącym się społeczeństwem. W nieodległej przyszłości jedną trzecią polskiej populacji będą stanowili seniorzy. Geriatria, dziedzina medycyny i specjalność lekarska zajmują się kompleksowo problemami zdrowotnymi wieku starszego, jest w stanie zastąpić wiele interwencji wąskospecjalistycznych, a w efekcie odciążyć innych specjalistów lub właściwie przygotować pacjentów geriatrycznych do ich interwencji - podkreśla konsultant.

W jego opinii, system opieki nad osobami starszymi powinien ulec radykalnej zmianie i skoncentrować się wokół opieki typowo geriatrycznej, gdzie większość problemów osób starszych powinna być na bieżąco rozwiązywana bądź przez lekarzy geriatrów, bądź lekarzy rodzinnych i internistów, którzy są odpowiednio wykształceni w zakresie geriatrii.

- Optymalnym docelowym modelem opieki powinien być system łączący opiekę podstawową (geriatra lub lekarz rodzinny z solidnym wykształceniem geriatrycznym) z opieką szpitalną (oddział geriatryczny lub internistyczno-geriatryczny, oddział lub pododdział rehabilitacji geriatrycznej, szpital dzienny) i instytucjonalną (ZOL, DPS). Konsultujący lekarz geriatria powinien być dostępny na pozostałych oddziałach szpitalnych - wskazuje profesor.

Jego zdaniem, w celu poprawy dostępności do świadczeń geriatrycznych konieczne wydaje się tworzenie oddziałów geriatrycznych, kontraktowanych łóżek geriatrycznych w obrębie oddziałów internistycznych oraz przekształcenia oddziałów internistycznych na internistyczno-geriatryczne (z kontraktem geriatrycznym).

Tak należy leczyć
W odpowiedzi na ministerialny plan zmian w zakresie funkcjonowania szpitalnictwa konsultant wskazywał, że dla sprawnego funkcjonowania i podstawowej efektywności ekonomicznej minimalna liczba łóżek w oddziale geriatrii powinna wynosić 25-30. Powinny być ponadto wyodrębnione łóżka intensywnej opieki medycznej, przeznaczone dla chorych wymagających wzmożonego nadzoru.

- Wydaje się, że w przypadku 30-łóżkowego oddziału chodzi o minimum 4 łóżka intensywnej opieki medycznej. Ponadto oddziały geriatryczne i/lub internistyczno-geriatryczne winny funkcjonować już na projektowanym poziomie szpitali I stopnia. Na poziomie szpitali III stopnia powinny natomiast docelowo działać szpitale geriatryczne (analogicznie do pediatrycznych) obejmujące wszystkie profile w zakresie leczenia szpitalnego dla osób starszych - wyjaśnia konsultant.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR