Nietrzymanie moczu: "pacjenci czują się bardzo zagubieni"

ZDROWIE

Autor: RZX/Rynek Zdrowia   18 października 2016 15:55


www.rynekzdrowia.pl
Nietrzymanie moczu: "pacjenci czują się bardzo zagubieni" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci cierpiący na nietrzymanie moczu (NTM) czują się bardzo zagubieni w obecnym systemie ochrony zdrowia - mówi Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti. Cztery towarzystwa naukowe wyszły z inicjatywą wypracowania wytycznych dotyczących kryteriów postępowania przy tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowany wyciek moczu prowadzący do problemów higienicznych i socjalnych, to problem szczególnie nasilony w populacji osób starszych. NTM dotyka ok. 60 proc. kobiet i ok. 13 proc. mężczyzn w podeszłym wieku.

Pacjenci liczą, że dzięki inicjatywie towarzystw naukowych w końcu uporządkowane będą kryteria postępowania przy tej dolegliwości.

- To niezwykle ważna inicjatywa, bo pacjenci z NTM czują się bardzo zagubieni w obecnym systemie ochrony zdrowia - mówi Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti. - Często bezskutecznie poszukują pomocy przez wiele lat, bo nie wiedzą, kto powinien ich leczyć i czy posiada odpowiednie kwalifikacje.

Dodaje, że coraz więcej ośrodków oferuje usługi związane z leczeniem nietrzymania moczu. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Pod deklaracją współpracy umieszczoną na stronie internetowej www.rekomendacjentm.pl widnieją podpisy przedstawicieli: Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Przedstawiciele towarzystw naukowych zauważają, że nietrzymanie moczu jest problemem interdyscyplinarnym i jedynie dobra współpraca pomiędzy lekarzami poszczególnych specjalności pozwoli na prawidłowe zdiagnozowanie, wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także zapewnienie właściwej pielęgnacji przy wykorzystaniu wysokiej jakości środków absorpcyjnych.

- Oczekujemy współpracy, zwłaszcza od ginekologów i urologów - kontynuuje Anna Sarbak. - Nie może być tak, żeby urolodzy wysyłali kobiety do ginekologów, a ginekolodzy do urologów, przy okazji wzajemnie się oskarżając o brak kompetencji.

Pacjenci z „UroConti” zwrócili się do Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z propozycją współpracy przy stworzeniu listy ośrodków referencyjnych, rekomendowanych przez oba podmioty, dzięki czemu łatwiej będzie pacjentom trafić do właściwej placówki.

Do inicjatywy wypracowania rekomendacji dołączyli lekarze geriatrzy oraz lekarze rodzinni.

Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń i w zależności od przyczyny, może mieć różne objawy. W Polsce to schorzenie dotyczy ponad 4 mln osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza NTM do najważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI w.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR