Nietrzymanie moczu: wciąż ograniczenia w dostępie do terapii
Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 09:58

Aż 4 mln Polaków cierpi z powodu nietrzymania moczu. Problem ten dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a częstość jego występowania rośnie wraz z wiekiem. Po 75. roku życia cierpi z jego powodu już 75 proc. pań - mówili eksperci w poniedziałek (22 czerwca) w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Tygodnia Kontynencji.

Światowy Tydzień Kontynencji (kontynencja oznacza świadomą kontrolę nad oddawaniem moczu i stolca - PAP) obchodzony jest w tym roku w dniach 22-28 czerwca pod hasłem "Powiedz komuś, kogo to obchodzi". Ma to zachęcić pacjentów z nietrzymaniem moczu (w skrócie NTM) do dzielenia się swymi problemami z instytucjami i specjalistami, którzy mogą im pomóc w tym trudnym i wciąż uważanym za wstydliwy problemie.

- W ostatnio opublikowanym badaniu jednoznacznie wykazano, że jedynie 45 proc. kobiet, u których epizody nietrzymania moczu zdarzały się przynajmniej raz w tygodniu, próbowało szukać pomocy lekarskiej, pomimo że objawy te zdecydowanie pogarszały ich jakość życia. Jest to spowodowane poczuciem wstydu i zażenowania wynikającymi z pewnej intymności problemu - powiedział prof. Tomasz Rechberger, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jego zdaniem dowodzi to, że wciąż niezbędna jest poprawa świadomości społecznej na temat nietrzymania moczu i możliwości skutecznego leczenia go. - Temu właśnie celowi służy Światowy Tydzień Kontynencji - zaznaczył specjalista.

Jak podkreślono w udostępnionym na konferencji najnowszym raporcie na temat nietrzymania moczu pt. "Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2015" problem ten dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a częstość jego występowania rośnie wraz z wiekiem. Po 75. roku życia cierpi z jego powodu już 75 proc. pań.

Jedną z przyczyn nietrzymania moczu jest tzw. pęcherz nadreaktywny (w skrócie OAB). Jak przypomniał prof. Rechberger, jest to zaburzenie gromadzenia i wydalania moczu, któremu towarzyszą trzy charakterystyczne objawy: parcia naglące, czyli nagła potrzeba oddania moczu, która jest trudna lub wręcz niemożliwa do opanowania, częste oddawanie moczu oraz oddawanie moczu w nocy (nokturia). Objawy charakterystyczne dla OAB mogą pojawić się w przebiegu różnych schorzeń, np. w chorobach neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, w raku gruczołu krokowego, jako efekt uboczny radioterapii, ale w większości przypadków przyczyna tego schorzenia pozostaje nieznana.

Tomasz Michałek ze Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti" podkreślił, że nietrzymanie moczu można w większości przypadków skutecznie leczyć - farmakologicznie lub chirurgicznie, a w postaciach lekkich wystarczą ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) czy trening pęcherza.

W rozmowie z dziennikarzami Michałek zaznaczył jednak, że w Polsce osoby z NTM borykają się wciąż z utrudnieniami w dostępie do terapii. Jest to spowodowane m.in. bardzo dużymi ograniczeniami w refundacji środków absorpcyjnych (pieluch, pieluchomajtek, itp.) i leków stosowanych w leczeniu pęcherza nadreaktywnego, a także braku finansowania skutecznych zabiegowych metod terapii tego schorzenia (tzw. neuromodulacja korzeni krzyżowych).

Tymczasem, autorzy raportu, który powstał przy współpracy z "UroConti", podkreślają, że skuteczne leczenie NTM jest opłacalne dla państwa. Jak wyliczyli, w Polsce koszty utraty produktywności spowodowanej tą przypadłością rosną i w 2014 r. wyniosły 1,9 mld zł. Koszty absencji chorobowej z powodu NTM były w 2014 r. o 8 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.