NIGRiR będzie współtworzył grę rehabilitacyjną dla seniorów

ZDROWIE

Autor: NIGRiR, JW/Rynek Seniora   17 stycznia 2017 08:21


NIGRiR będzie współtworzył grę rehabilitacyjną dla seniorów Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji weźmie udział w projekcie, którego celem jest powstanie gry rehabilitacyjnej dla osób starszych. Fot. Fotolia

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie został zaproszony do współpracy w ramach konkursu „GameInn” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W efekcie powstał plan przygotowania komputerowej gry rehabilitacyjnej dla seniorów.

Do współpracy firma VoxTrac zaprosiła ponadto Polsko-Japońską Szkołą Technik Komputerowych. Twórcy z branży gier wideo mogli starać się o dofinansowanie z puli 80 mln zł. 

NIGRiR podjął się opracowania założeń dotyczących naukowej części gry rehabilitacyjnej oraz przeprowadzenia wstępnych testów jej prototypu. Głównym celem pracowników instytutu będzie opracowanie zestawów ćwiczeń stanowiących podstawę do wykonania scenariusza gry. Dobór ćwiczeń będzie spełniał kryteria bezpieczeństwa i uwzględniał indywidualne potrzeby pacjenta oraz jego sytuację zdrowotną, a przede wszystkim pacjent będzie w stanie wykonywać te ćwiczenia samodzielnie.

Jak będzie wyglądało przygotowanie, dostosowanie gry do potrzeb pacjentów? Najpierw przez cztery tygodnie gra będzie testowana na grupie 10 zdrowych osób w wieku do 35 r.ż. (5 fizjoterapeutów, 5 studentów uczelni medycznych). Następnie zaczną się 4-tygodniowe obserwacje grupy 40 osób z właściwego projektowi targetu (65 lat i więcej). Te testy mają umożliwić dostosowanie wybranych elementów gry rehabilitacyjnej (np. interface) do potrzeb i możliwości osób starszych.

Ostatnim etapem testów będą próby na grupie 240 osób z grupy docelowej podzielonych na grupę eksperymentalną i kontrolną. Będzie to to ocena skuteczności przyjętego modelu interwencji.

Dotychczas realizowane na świecie badania dotyczące wykorzystania wirtualnej rzeczywistości oraz gier do wspomagania procesu rehabilitacji realizowane były głównie na małych próbach (do 30 osób podanych interwencji). Realizacja badania według przedstawionego schematu umożliwi ocenę skuteczności gry rehabilitacyjnej nie tylko względem ogółu osób wieku 65 lat i więcej, ale również z uwzględnieniu podziału na płeć i wiek. Uzyskane informacje będą miały fundamentalne znaczenie w budowaniu przyszłej strategii marketingowej dla opracowanej gry rehabilitacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR