NIK: nie mamy wypracowanego modelu leczenia pacjentów z chorobą Alzheimera

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 września 2017 15:35


NIK: nie mamy wypracowanego modelu leczenia pacjentów z chorobą Alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powszechny system opieki zdrowotnej nie rozwiązuje problemów osób z chorobą Alzheimera ani ich środowiska. Władze nie mają nawet dokładnych danych o liczbie chorych - przypomniał prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Liczba chorych na Alzheimera rośnie coraz szybciej - przy utrzymaniu obecnych trendów demograficznych za trzy dekady będzie chorowało około miliona Polaków.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski został zaproszony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do udziału w konferencji pn. „Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin - potrzeby i dobre praktyki”. Dyskusja miała miejsce 26 września br. w siedzibie RPO w Warszawie.

Szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawił główne ustalenia z raportu, jaki NIK przygotowała po kontroli tego obszaru.

Jak zaznaczył Kwiatkowski, NIK oceniła cały system opieki pod względem wad i atutów. Za najistotniejszą słabą stronę obecnych rozwiązań uznany został brak wypracowanego modelu leczenia, w szczególności rozwiązań organizacyjnych i standardów postępowania diagnostycznego. Za najważniejsze zagrożenie uznane zostały czynniki demograficzne, a za najbardziej znaczącą szansę - możliwość wprowadzenia narodowych rozwiązań strategicznych. Mocna strona to - według NIK - dostęp do świadczeń gwarantowanych (diagnostyka, leczenie ambulatoryjne i specjalistyczne).

Izba po przeprowadzeniu kontroli sformułowała wnioski. Według NIK możliwe jest lepsze wykorzystanie zasobów istniejących w systemie opieki nad chorymi. Konieczne będzie także wprowadzenie nowych rozwiązań, które - choć wymagają dodatkowych środków - powinny być wdrożone, choćby ze względu na koszty ponoszone obecnie przez opiekunów chorych na Alzheimera.

- Dość powiedzieć, że wielu z nich, nie znajdując wsparcia w systemie, zmuszonych jest do porzucenia pracy, by opiekować się bliską osobą - podkreślał szef NIK.

W raporcie wymienione zostały także tzw. dobre praktyki, docenione przez NIK.

Więcej: www.nik.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR