
W Japonii, w ramach współpracy miedzy Keio University i Washington University w St. Louis, na 10 ochotnikach trwają badania kliniczne dotyczące wpływu mononukleotydu nikotynamidowego (NMN) na procesy starzenia się. Wcześniej dobroczynny wpływ tej substancji potwierdzono na myszach.
Wcześniejsze eksperymenty na gryzoniach udowodniły, że po podaniu NMN żyją one nawet o 16 proc. dłużej, ale przede wszystkim zdrowiej, mniej przybierają na wadze, zachowują lepszy wzrok, mocniejsze kości i mięśnie i nie wykazują też charakterystycznych dla starszego wieku zmian ekspresji genów.
Podczas pierwszej fazy testów klinicznych w Japonii, które sprawdzają, czy NMN jest bezpieczne, ochotnikom podawany jest preparat produkowany przez firmę Oriental Yeast Co., poza testami komercyjnie niedostępny. Autorzy przyznają, że innym zainteresowanym pozostają na razie bogate w NMN brokuły, awokado, kapusta lub ogórki.
Ponieważ NMN koryguje zaburzenia mechanizmu wytwarzania energii, który u myszy i ludzi jest praktycznie identyczny, są poważne nadzieje, że badania zakończą się powodzeniem. Z wiekiem zdolność komórek do wytwarzania energii maleje i od dawna naukowcy podejrzewają, że może to przyczyniać się do przyspieszenia procesów starzenia - tłumaczy rmf24.pl.
Przed eksperymentami na ludziach najpierw badano trzy grupy zdrowych myszy, od wieku od 5 do 17 miesięcy. W jednej z tych grup myszom podawano wysokie dawki NMN, w drugiej niskie, trzecia była grupą kontrolną. Zauważono, że korzystne efekty występują tylko u myszy starszych. Naukowcy monitorowali też, czy u myszy zażywających NMN nie wzrosła częstotliwość występowania nowotworów. Takiego efektu nie zauważono.
Więcej: www.rmf24.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych