NMN eliksirem młodości? Działa u myszy, trwają badania na ludziach

ZDROWIE

Autor: rmf24.pl/Rynek Seniora   28 października 2016 09:54


NMN eliksirem młodości? Działa u myszy, trwają badania na ludziach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Japonii, w ramach współpracy miedzy Keio University i Washington University w St. Louis, na 10 ochotnikach trwają badania kliniczne dotyczące wpływu mononukleotydu nikotynamidowego (NMN) na procesy starzenia się. Wcześniej dobroczynny wpływ tej substancji potwierdzono na myszach.

Wcześniejsze eksperymenty na gryzoniach udowodniły, że po podaniu NMN żyją one nawet o 16 proc. dłużej, ale przede wszystkim zdrowiej, mniej przybierają na wadze, zachowują lepszy wzrok, mocniejsze kości i mięśnie i nie wykazują też charakterystycznych dla starszego wieku zmian ekspresji genów.

Podczas pierwszej fazy testów klinicznych w Japonii, które sprawdzają, czy NMN jest bezpieczne, ochotnikom podawany jest preparat produkowany przez firmę Oriental Yeast Co., poza testami komercyjnie niedostępny. Autorzy przyznają, że innym zainteresowanym pozostają na razie bogate w NMN brokuły, awokado, kapusta lub ogórki.

Ponieważ NMN koryguje zaburzenia mechanizmu wytwarzania energii, który u myszy i ludzi jest praktycznie identyczny, są poważne nadzieje, że badania zakończą się powodzeniem. Z wiekiem zdolność komórek do wytwarzania energii maleje i od dawna naukowcy podejrzewają, że może to przyczyniać się do przyspieszenia procesów starzenia - tłumaczy rmf24.pl. 

Przed eksperymentami na ludziach najpierw badano trzy grupy zdrowych myszy, od wieku od 5 do 17 miesięcy. W jednej z tych grup myszom podawano wysokie dawki NMN, w drugiej niskie, trzecia była grupą kontrolną. Zauważono, że korzystne efekty występują tylko u myszy starszych. Naukowcy monitorowali też, czy u myszy zażywających NMN nie wzrosła częstotliwość występowania nowotworów. Takiego efektu nie zauważono.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR