
ZDROWIE
Nordic walking angażuje ponad 90 proc. mięśni i pozwala spalać kalorie o 40 proc. szybciej niż podczas zwykłego marszu - i to przy zdecydowanie mniejszym obciążeniu stawów. Akademia Zdrowia Santandera i Justyna Kowalczyk podpowiadają, jak dobrać odpowiednie kijki do nordic walking oraz jak powinna wyglądać poprawna technika chodzenia.
Nordic walking jest łagodny dla organizmu i nie nadwyręża aparatu ruchowego. Kijki zapewniają poczucie bezpieczeństwa i poprawiają równowagę. To wszystko czyni nordic walking bardzo przyjazną dyscypliną sportu - szczególnie dla osób starszych lub otyłych i borykających się z problemami zdrowotnymi.
- Trening nordic walking jest dobry dla osób w każdym wieku, a zarazem może być niebywale efektywny. Jednak, aby był skuteczny, należy się do niego odpowiednio przygotować - przekonuje Justyna Kowalczyk, która wspólnie z Akademią Zdrowia Santandera promuje tę dyscyplinę sportu wśród Polaków. Aby trening nordic walking przyniósł nam jak najwięcej korzyści, warto wcielić w życie kilka ważnych zasad.
Jak dobrać kije i ile kosztują?
Kije do nordic walking dobieramy do wzrostu według przelicznika: wzrost x 0,68 = długość kija dla osób wysportowanych lub wzrost x 0,66 = długość kija dla osób uprawiających nordic walking rekreacyjnie.
Kąt przedramienia w stosunku do ramienia powinien wynosić 90 stopni, gdy kijki są trzymane na wysokości rękojeści, a groty kijków opierają się o podłoże pod kątem prostym. W odróżnieniu od kijków narciarskich czy trekkingowych, które przy uchwycie mają jedynie wąski pasek, kije do nordic walking są zaopatrzone w specjalną, szeroką rękawicę. Dzięki niej, nawet wypuszczony z ręki kij, utrzymuje się przy dłoni, co zapewnia swobodę oraz ulgę dla dłoni podczas marszu. Właśnie tę różnicę należy mieć na uwadze przy zakupie kijków.
- Niektórzy sprzedawcy starają się wykorzystać duże zainteresowanie nordic walking. W wielu sklepach na kijkach trekkingowych nakleja się napis nordic walking i sprzedaje sprzęt, który służy do innych celów - przestrzega Olgierd Bojke, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking.
Dobry kij można nabyć w cenie 140-250 zł. - Taki kij nie zniszczy się podczas treningu i na pewno będzie nam służył przez długie lata. Nadmierna oszczędność nie zawsze popłaca. W popularnych sieciach handlowych co jakiś czas pojawiają się kijki do nordic walking za np. 60 zł i okazują się produktem jednorazowym - dodaje ekspert.
Rozgrzewka to podstawa
Początkującym kijkarzom często zdarza się zapominać o rozgrzewce, która jest bardzo ważnym elementem treningu nordic walking.
- Rozgrzewka pomaga rozgrzać i rozruszać zastałe mięśnie, aby przygotować nasze ciało do zwiększonego wysiłku, ale przede wszystkim ma nas ochronić przed kontuzjami - nierozgrzane mięśnie i stawy łatwiej jest nadwyrężyć - tłumaczy Edyta Kędzierska, certyfikowany trener nordic walking z Akademii Zdrowia Santandera.
Jeśli zdarzy się, że jednak nie zrobimy rozgrzewki, warto przynajmniej rozpocząć marsz wolno, a dopiero potem zwiększyć tempo.
Rozgrzewka powinna trwać od 10 do 15 minut, w zależności od planowanej długości treningu oraz stopnia naszego przygotowania. Należy uwzględnić w niej przede wszystkim ćwiczenia rozgrzewające te partie mięśni, które wezmą udział w dalszym treningu, jak również ćwiczenia uelastyczniające i rozciągające. Powinno się ją zaczynać od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych