Nordic walking: jak dobrać sprzęt i prawidłowo chodzić?
Autor: Akademia Zdrowia Santandera, JW/Rynek Seniora   27 września 2016 12:59

Nordic walking angażuje ponad 90 proc. mięśni i pozwala spalać kalorie o 40 proc. szybciej niż podczas zwykłego marszu - i to przy zdecydowanie mniejszym obciążeniu stawów. Akademia Zdrowia Santandera i Justyna Kowalczyk podpowiadają, jak dobrać odpowiednie kijki do nordic walking oraz jak powinna wyglądać poprawna technika chodzenia.

Nordic walking jest łagodny dla organizmu i nie nadwyręża aparatu ruchowego. Kijki zapewniają poczucie bezpieczeństwa i poprawiają równowagę. To wszystko czyni nordic walking bardzo przyjazną dyscypliną sportu - szczególnie dla osób starszych lub otyłych i borykających się z problemami zdrowotnymi. 

- Trening nordic walking jest dobry dla osób w każdym wieku, a zarazem może być niebywale efektywny. Jednak, aby był skuteczny, należy się do niego odpowiednio przygotować - przekonuje Justyna Kowalczyk, która wspólnie z Akademią Zdrowia Santandera promuje tę dyscyplinę sportu wśród Polaków. Aby trening nordic walking przyniósł nam jak najwięcej korzyści, warto wcielić w życie kilka ważnych zasad.

Jak dobrać kije i ile kosztują?
Kije do nordic walking dobieramy do wzrostu według przelicznika: wzrost x 0,68 = długość kija dla osób wysportowanych lub wzrost x 0,66 = długość kija dla osób uprawiających nordic walking rekreacyjnie.

Kąt przedramienia w stosunku do ramienia powinien wynosić 90 stopni, gdy kijki są trzymane na wysokości rękojeści, a groty kijków opierają się o podłoże pod kątem prostym. W odróżnieniu od kijków narciarskich czy trekkingowych, które przy uchwycie mają jedynie wąski pasek, kije do nordic walking są zaopatrzone w specjalną, szeroką rękawicę. Dzięki niej, nawet wypuszczony z ręki kij, utrzymuje się przy dłoni, co zapewnia swobodę oraz ulgę dla dłoni podczas marszu. Właśnie tę różnicę należy mieć na uwadze przy zakupie kijków.

- Niektórzy sprzedawcy starają się wykorzystać duże zainteresowanie nordic walking. W wielu sklepach na kijkach trekkingowych nakleja się napis nordic walking i sprzedaje sprzęt, który służy do innych celów - przestrzega Olgierd Bojke, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking.

Dobry kij można nabyć w cenie 140-250 zł. - Taki kij nie zniszczy się podczas treningu i na pewno będzie nam służył przez długie lata. Nadmierna oszczędność nie zawsze popłaca. W popularnych sieciach handlowych co jakiś czas pojawiają się kijki do nordic walking za np. 60 zł i okazują się produktem jednorazowym - dodaje ekspert.

Rozgrzewka to podstawa
Początkującym kijkarzom często zdarza się zapominać o rozgrzewce, która jest bardzo ważnym elementem treningu nordic walking.

- Rozgrzewka pomaga rozgrzać i rozruszać zastałe mięśnie, aby przygotować nasze ciało do zwiększonego wysiłku, ale przede wszystkim ma nas ochronić przed kontuzjami - nierozgrzane mięśnie i stawy łatwiej jest nadwyrężyć - tłumaczy Edyta Kędzierska, certyfikowany trener nordic walking z Akademii Zdrowia Santandera.

Jeśli zdarzy się, że jednak nie zrobimy rozgrzewki, warto przynajmniej rozpocząć marsz wolno, a dopiero potem zwiększyć tempo.

Rozgrzewka powinna trwać od 10 do 15 minut, w zależności od planowanej długości treningu oraz stopnia naszego przygotowania. Należy uwzględnić w niej przede wszystkim ćwiczenia rozgrzewające te partie mięśni, które wezmą udział w dalszym treningu, jak również ćwiczenia uelastyczniające i rozciągające. Powinno się ją zaczynać od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR