Nowa wycena to nowa jakość w opiece hospicyjnej i paliatywnej?   

ZDROWIE

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   07 lutego 2017 11:11


Nowa wycena to nowa jakość w opiece hospicyjnej i paliatywnej?    Zapotrzebowanie na świadczenia paliatywne siłą rzeczy będzie rosło w starzejącym się społeczeństwie. Fot. Andrzej Wawok, PTWP

Nowe taryfy świadczeń są dużo bardziej zbliżone do realnych kosztów funkcjonowania, ale nie rozwiązało to wszystkich problemów opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Zapotrzebowanie na świadczenia paliatywne siłą rzeczy będzie rosło w starzejącym się społeczeństwie. Obecnie rocznie umiera około 380 tys. osób, z czego na choroby przewlekłe około 320 tys., w tym z powodu nowotworów - około 95 tys. Wielu potrzebujących nie otrzymywało jednak odpowiedniej opieki medycznej w ostatnim etapie swojego życia.

Niedofinansowanie i kolejki
Jaka była tego przyczyna? Przede wszystkim niedofinansowanie świadczeń medycyny paliatywnej.

- Jeżeli był duży rozdźwięk pomiędzy finansowaniem chociażby osobodnia pobytu na oddziale chorób wewnętrznych, a tego samego pobytu w hospicjum stacjonarnym, to się musiało odbijać siłą rzeczy na sytuacji placówek i bezpieczeństwie pacjentów - mówi Maciej Sokołowski z Porozumienia Hospicjów Dolnośląskich, wiceprezes dolnośląskiego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ.

Przez lata NFZ pokrywał zaledwie połowę kosztów, ponoszonych przez hospicja na opiekę nad chorymi. Za osobodzień w hospicjum stacjonarnym Fundusz płacił średnio 215 zł, tymczasem szpitale otrzymywały najmniej ponad 400 zł.

W rezultacie czas oczekiwania pacjentów na opiekę domową wynosił średnio kilka tygodni, a w niektórych województwach czekało się w kolejce nawet 3-4 miesiące. Powodowało to sytuację, że prawie wszystkie hospicja były zmuszone do przekraczania limitów przyjęć.

Zmiana w finansowaniu
Od 1 stycznia 2017 r. zaczęła jednak obowiązywać nowa taryfa świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i nową wyceną Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, od 2017 r. minimalna stawka za osobodzień w hospicjum stacjonarnym miała wzrosnąć do 405 zł, z dotychczasowych ponad 200 zł, czyli prawie dwukrotnie.

AOTMiT już w 2015 r. przeprowadziła nową wycenę tych świadczeń i sugerowała ich podwyższenie na poziomie od 22 do 88 proc. w zależności od rodzaju ośrodka (czy jest to placówka stacjonarna, czy hospicjum domowe dla dorosłych lub dla dzieci).

W liczbach bezwzględnych zmiana jest znacząca, ale już nie tak spektakularna. W ubiegłym roku całościowe wydatki NFZ na hospicja wyniosły nieco ponad 461 mln zł. Na 2017 rok zaplanowano już ponad 626 mln zł na opiekę paliatywną i hospicyjną. To wzrost o prawie 36 proc.

Jest lepiej, ale…
Czy rzeczywiście można zatem powiedzieć, że problemy finansowe medycyny paliatywnej się skończyły albo zasadniczo zmniejszyły?

- Jest znaczna poprawa, ale wzrost finansowania jest zróżnicowany regionalnie. Hospicja stacjonarne w niektórych województwach (jak w Kujawsko-Pomorskim) otrzymają zaledwie kilkanaście procent więcej niż w ubiegłym roku, a w innych (jak Dolnośląskie) wzrost będzie sięgał nawet 80 proc. Generalnie tylko kilka województw otrzymało wycenę pokrywającą koszty - mówi Wiesława Pokropska, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W przypadku hospicjów domowych wartość osobodnia w województwie małopolskim wzrosła z 42 do 56 zł. W niektórych województwach wynosiła wcześniej nawet 36 zł.

Ponadto na razie jeszcze hospicja oczekują na zapłatę nadwykonań za ubiegły rok. Co prawda dodatkowe środki są dostępne - Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ ma aż 78 mln zł do wydania na opiekę paliatywną, o 37 mln zł więcej niż rok temu - ale placówki dopiero wystawiają pierwsze rachunki.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR