
W Szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu (Śląskie) przeprowadzono nowatorską operację, w jej przygotowaniu brali udział informatycy ze Stanów Zjednoczonych.
O powodzeniu wszczepienia protezy stawu kolanowego decyduje sześć precyzyjnych cięć kostnych w obrębie kości udowej oraz kości piszczelowej w odpowiednim ustawieniu przestrzennym.
Implant stawu kolanowego zostanie osadzony we właściwym położeniu, jeśli cięcia będą bardzo precyzyjne. A te u pacjentów z zaawansowanym zwyrodnieniem, zmianami i deformacjami kostnymi, zawsze są obarczone ryzykiem - podaje wyborcza.pl.
Operacja przeprowadzona we wtorek (11 października) przez zespół lekarzy kierowany przez prof. Tomasza Bieleckiego z Klinicznego Oddziału Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej, Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu dużego ryzyka ze sobą nie niosła.
Miesiąc wcześniej 77-letnia sosnowiczanka przeszła bowiem badanie tomografem komputerowym, a wyniki przesłano do USA do producenta protez. Producent analizuje i interpretuje wyniki badania, wytwarzając indywidualne, przypisane do konkretnego pacjenta narzędzia do zakładania endoprotez.
Nowatorska metoda indywidualnych przymiarów została zastosowana po raz czwarty z kolei podczas operacji w Szpitalu św. Barbary. Wszystkie zabiegi przeprowadzono przez ostatnie półtora miesiąca.
Więcej: sosnowiec.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych