Nowe oddziały geriatrii? Hamankiewicz: to bardziej moda niż konieczność
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   05 kwietnia 2016 16:31

To wokół lekarza rodzinnego musi toczyć się cały ciąg zdarzeń dotyczących poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego osoby starszej. Nigdy nie dojdziemy do tego, że każda osoba starsza będzie miała własnego, dedykowanego geriatrę - uważa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Wielu ekspertów podkreśla, że trudno jest oprzeć polski system opieki nad osobami starszymi tylko na oddziałach geriatrii i lekarzach tej specjalizacji, gdyż jesteśmy w ogonie Europy w tym obszarze medycyny. Coraz częściej słychać głosy, że mimo intensyfikacji kształcenia przyszłych geriatrów procesy demograficznie nie pozwolą nasycić nimi ochrony zdrowia na tyle, by istotnie poprawić do nich dostęp.

- Specjalistów geriatrii mamy zaledwie 338 i w większości są to osoby w wieku senioralnym - informuje Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na dodatek czynna zawodowo jest tylko ok. połowa z nich - w 2013 r. (według Naczelnej Izby Lekarskiej) w ramach kontraktu z NFZ świadczeń udzielało jedynie 160 geriatrów. Kto zatem powinien wziąć na siebie ciężar opieki nad seniorami i jaka powinna być rola samych geriatrów?

Geriatra „przewodnikiem” lekarza POZ?
Choć resort zdrowia zapowiada finansowanie skoordynowanej opieki, a nie pojedynczych procedur i przychyla się ku wprowadzeniu koordynacji zamiast konkurencji między placówkami, to nadal nie wiadomo, kto mógłby pełnić rolę koordynatora - typowy menedżer w ochronie zdrowia, lekarz geriatra, czy też lekarz rodzinny.

- Przy koordynacji leczenia najważniejszy powinien być lekarz rodzinny. To wokół niego musi toczyć się cały ciąg zdarzeń dotyczących poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego osoby starszej - uważa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. - Nigdy nie dojdziemy do tego, że każda osoba starsza będzie miała własnego, dedykowanego geriatrę - dodaje.

Zdaniem wiceministra geriatra powinien pełnić rolę konsultanta, który jest do dyspozycji lekarza POZ.

- Geriatra powinien być jego przewodnikiem w bardzo trudnej sztuce zajmowania się ludźmi starszymi - twierdzi wiceminister. - Jednak osią powinien być lekarz rodzinny - dodaje.

Jarosław Pinkas zaznacza, że ustawa o darmowych lekach 75+, zgodnie z którą to właśnie lekarz rodzinny wypisuje recepty na leki, doskonale wpisuje się proponowany przez niego model.

- W tym modelu opieki koordynowanej jest to coś zupełnie nadzwyczajnego. Nawet jeżeli będzie funkcjonował system skutecznie monitorujący wypisywanie leków, to i tak nie pozbawimy lekarzy POZ uprawnień do wystawiania recept, gdyż muszą mieć oni narzędzia do analizy stanu zdrowia starszych pacjentów - konstatuje Pinkas.

Geriatrzy powinni konsultować, ale w szpitalach
Nieco inną rolę lekarzy geriatrów widzi Piotr Bednarski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji (NIGRiR). Uważa, że choć nie da się pominąć lekarza POZ w modelu opieki nad osobą starszą, to geriatrę w charakterze konsultanta najlepiej byłoby skierować do szpitala.

- Lekarz rodzinny to najlepsza osoba, która może się zajmować pacjentem zarówno przed ewentualną hospitalizacją, jak i po niej. Natomiast rola geriatry jako konsultanta w szpitalu wydaje mi się najlepsza - tłumaczy Bednarski.

Argumentuje, że cokolwiek byśmy nie zrobili i tak mamy zbyt mało czasu i za mało środków finansowych, by nadrobić zaległości w modelu opieki nad osobami starszymi, który funkcjonuje w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej.

- Model, w którym geriatra jest stałym konsultantem izby przyjęć i decyduje albo współdecyduje, na jaki oddział pacjent ma trafić, wydaje mi się najlepszy - twierdzi dyrektor NIGRiR.

Postuluje przy tym, by dodatkowo wprowadzić do systemu koordynatorów opieki nad osobami starszymi, którzy będą tę opiekę wspierać, ale nie będą ani lekarzami, ani pracownikami opieki społecznej. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR