Nowe uprawnienia pielęgniarek. Czy będą z nich korzystać?

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   09 grudnia 2015 15:42


Nowe uprawnienia pielęgniarek. Czy będą z nich korzystać? Na zdj. Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Fot. Piotr Waniorek PTWP

Od nowego roku pielęgniarki osłuchają chorych, zlecą badania i przepiszą leki. Z ubiegłorocznej sondy wynika, że z dodatkowych uprawnień cieszy się połowa pielęgniarek.

Według Teresy Kuziary, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarki w podstawowej opiece zdrowotnej i opiekujące się pacjentami przewlekle chorymi mogą skorzystać z prawa do ordynowania leków. Chorzy i ich opiekunowie też, bo nie wymaga to osobnej wizyty "tylko po receptę". Dodaje, że pielęgniarki będą mogły wystawić receptę podczas wizyty domowej lub w gabinecie w przychodni.

Najszersze uprawnienia zyskają pielęgniarki i położne z tytułem magistra lub specjalisty. Po odpowiednim kursie, który opłaci resort zdrowia, będą mogły samodzielnie wypisywać niektóre leki (w tym leki refundowane, antybiotyki czy nawet silny lek przeciwbólowy tramal) i zlecać część badań. Pielęgniarkom z licencjatem wolno będzie wystawić recepty tylko na terapię, którą wcześniej zaplanował lekarz. Nie będą też mogły badać pacjentów.

Naczelna Rada Lekarska w 2014 r. nie odniosła się pozytywnie do tych zmian. Pielęgniarskie związki zawodowe też nie zgadzają się, by dodatkowe obowiązki były opłacone z podwyżek przyznanych od września. Jak przypomina Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, jak się ktoś pomyli, musi płacić. Dlatego nie sądzi, by wiele koleżanek chciało samodzielnie ordynować leki. Mają już mnóstwo pracy.

Więcej: www.wyborcza.plPodobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.