Nowoczesne leczenie cukrzycy musi być oparte na edukacji chorych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 listopada 2015 10:05


Nowoczesne leczenie cukrzycy musi być oparte na edukacji chorych Edukacja diabetologiczna ma realny wpływ na wyniki terapii i jakość życia osób chorujących na cukrzycę. Fot. PTWP Piotr Waniorek

Edukacja pacjentów z cukrzycą jest warunkiem prawidłowej kontroli choroby. Jednak w Polsce dostęp do edukacji diabetologicznej jest wciąż utrudniony - oceniają eksperci.

Jak zaznaczają w najnowszym raporcie pt. "Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu" może to negatywnie wpływać na efekty terapeutyczne, a co za tym idzie na ryzyko powikłań cukrzycy i jakość życia pacjentów.

Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, z inicjatywy której powstał raport zwraca uwagę, że cukrzycę od innych chorób przewlekłych odróżnia to, iż pacjent może wpływać na jej przebieg poprzez własne działania i samokontrolę. Chodzi tu przede wszystkim o prowadzenie aktywnego stylu życia, przestrzeganie diety, dbanie o skórę i stopy (ze względu na problemy z gojeniem się ran), regularne wykonywanie pomiarów glukozy i ciśnienia tętniczego, zażywanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, zapobieganie niedocukrzeniom, a także szybkie ich rozpoznawanie i reagowanie na nie. Współcześnie uważa się, że edukacja diabetologiczna jest równie ważna w terapii cukrzycy, co odpowiednio dobrane leki.

- Kompleksowa terapia cukrzycy, obejmująca modyfikację stylu życia oraz farmakoterapię, wymaga z jednej strony współpracy wielu specjalistów - między innymi diabetologa, dietetyka, pielęgniarki diabetologicznej, fizjoterapeuty, psychologa, pedagoga/edukatora, a z drugiej - samodyscypliny pacjenta. Świadomy pacjent, który rozumie swoją rolę w procesie leczenia, staje się aktywnym uczestnikiem zmagań z chorobą - mówi Szewczyk. Dzięki temu znacznie maleje ryzyko rozwoju poważnych powikłań cukrzycy, takich jak zawał serca, retinopatia cukrzycowa, uszkodzenie nerek czy stopa cukrzycowa.

Zdaniem Szewczyk pacjent z cukrzycą może się nauczyć skutecznej samoopieki i samokontroli, nie jest to jednak łatwe, ponieważ wymaga wiedzy medycznej, konsekwencji w działaniu i dużej dyscypliny. Dlatego, zwłaszcza nowo zdiagnozowany chory potrzebuje edukacji i odpowiedniego przygotowania do kompleksowej terapii cukrzycy. Kluczową rolę w tym procesie pełnią pielęgniarki - w około 50 proc. przypadków rozpoczynają ją i kontynuują.

Z badania przeprowadzonego na potrzeby najnowszego raportu wynika, że 99 proc. pielęgniarek jest przekonanych o tym, iż edukacja diabetologiczna ma realny wpływ na wyniki terapii i jakość życia osób chorujących na cukrzycę. Taki sam odsetek ocenia, że stanowisko edukatora ds. diabetologii jest ważne w systemie opieki nad pacjentem z cukrzycą. Jednocześnie 91 proc. pielęgniarek przyznaje, że edukowanie pacjentów stanowi dla nich jedynie zajęcie dodatkowe, wykonywane w wolnych chwilach, między szeregiem innych obowiązków. Na brak edukatora ds. diabetologii w placówce zdrowotnej wskazało aż 70 proc. ankietowanych pań.

W celu poprawy dostępu chorych na cukrzycę do edukacji Polska Federacja Edukacji w Diabetologii postuluje, aby zatrudniać w placówkach medycznych pielęgniarki i położne na stanowisku edukatora do spraw diabetologii (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r.) oraz by wykonywane przez nie usługi edukacyjne były finansowane jako odrębne świadczenie kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.