Nowy, lepszy test raka prostaty dostępny już w Polsce

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 listopada 2015 15:21


Nowy, lepszy test raka prostaty dostępny już w Polsce 80 proc. mężczyzn zachoruje na raka prostaty przed 80. rokiem życia. Fot. Fotolia

Dostępny jest już nowy, bardziej wiarygodny test pozwalający prognozować zachorowanie na agresywnego raka prostaty u mężczyzn nawet z 20-letnim wyprzedzeniem - powiedzieli w piątek (27 listopada) eksperci na śniadaniu prasowym w Warszawie. W Polsce co roku umiera z powodu raka prostaty 4 tys. osób.

Szef zespołu medycznego HIFU Clinic Centrum Leczenie Raka Prostaty w Warszawie, dr Marek Filipek powiedział, że stosowany od dawna test PSA, który mierzy we krwi poziomu antygenu (Prostate Specific Antygen), nie jest w pełni wiarygodny. - Agresywny rak prostaty może się rozwijać nawet u mężczyzn z prawidłowym poziomem tego antygenu - stwierdził.

Za prawidłowe uznaje się stężenie PSA od 0 ng/ml do 4 ng/ml (choć u starszych może być nieco wyższy). Zbyt wysoki jego poziom może świadczyć jedynie o łagodnym przeroście lub zapaleniu prostaty.

Urolog z HIFU Centrum dr Stefan W. Czarniecki powiedział, że znacznie bardziej wiarygodne jest nowe badanie molekularne krwi o nazwie 4KScore Test. - Pozwala ono prognozować zachorowanie na agresywnego raka prostaty nawet z 20-letnim wyprzedzeniem, zanim jeszcze wykonana zostanie biopsja. W żadnej innej chorobie nowotworowej nie ma metody pozwalającej określić ryzyko tego nowotworu nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze objawów, a test PSA jest prawidłowy - podkreślił.

Jego zdaniem, badanie 4KScore Test w przyszłości zastąpi test PSA. W Stanach Zjednoczonych wkrótce będzie ono wykonywane u wszystkich mężczyzn z stężeniem PSA powyżej 3 ng/ml. W Polsce na razie dostępne jest tylko w jedynym ośrodku (w HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty).

W Europie poza Warszawą wykonywane jest jeszcze tylko w Barcelonie, Londynie i Mediolanie.

Nowy test polega on badaniu poziomu czterech kalikrein w osoczu krwi wykorzystywanych, jako markery nowotworowe w diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Jedną z nich jest PSA. Badanie jest dość drogie, trzeba za nie zapłacić 1600 zł. Wraz z jego upowszechnieniem powinno być jednak coraz tańsze - twierdzą eksperci.

Dr Filipek podkreśla, że zaletą badania 4KScore Test jest to, że pozwala określić, w jakim momencie należy wkroczyć z agresywnym leczeniem u mężczyzn z wykrytym już rakiem prostaty. Nowotwór ten często postępuje stopniowo i nie wymaga natychmiastowego wykonania operacji usunięcia guza lub radioterapii, tym bardziej, że metody te mogą powodować powikłania: nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji.

Większość mężczyzn decyduje się jednak na agresywne leczenie, gdyż obawia się, że przeoczony zostanie etap, w którym choroba zacznie szybko postępować. Wtedy szanse na skuteczną terapię są znacznie mniejsze.

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn po raku płuc. W Polsce co roku umiera z jego powodu 4 tys. osób. 80 proc. mężczyzn zachoruje na niego przed 80. rokiem życia. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby, szczególnie jej agresywnej postaci. W pierwszym stadium rozwoju można wyleczyć 90 proc. pacjentów z tym nowotworem.

- W 90 proc. przypadków rak prostaty w początkowym okresie rozwoju nie powoduje poważniejszych dolegliwości, rzadko pojawiają się trudności w oddawaniu moczu oraz krew w moczu lub w spermie - podkreśla dr Czarniecki. Dodaje, że nawet w zaawansowanym stadium aż 47 proc. mężczyzn ignoruje dolegliwości związane z rakiem prostaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.