NRL: zmiany w przepisach podważają istotę tajemnicy lekarskiej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 lipca 2016 10:17


NRL: zmiany w przepisach podważają istotę tajemnicy lekarskiej Nowe przpisy przewidują możliwość zwolnienia lekarza z tajemnicy lekarskiej w zakresie informacji o zmarłym pacjencie. Fot. Fotolia

Naczelna Rada Lekarska poprosiła Rzecznika Praw Obywatelskich, by zbadał zmiany dot. tajemnicy lekarskiej i rozważył wystąpienie do TK. Chodzi o m.in. o możliwość zwolnienia lekarza z tajemnicy w zakresie informacji o zmarłym pacjencie - wystarczy do tego zgoda bliskiej osoby.

Takie zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Została ona podpisana 11 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę. Autorzy nowelizacji uzasadniali modyfikacje w kwestii zakresu tajemnicy lekarskiej tym, że mają one umożliwić bliskim poznanie całokształtu okoliczności związanych ze stanem zdrowia pacjenta, a to może poprzedzać decyzję o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie.

"Ustawa ta wprowadza istotne zmiany dotyczące ochrony tajemnicy lekarskiej, które w ocenie samorządu lekarskiego podważają istotę tej tajemnicy. Przewiduje możliwość zwolnienia lekarza z tajemnicy lekarskiej w zakresie informacji o zmarłym pacjencie (...) nas skutek zgody wyrażonej przez jedną z osób bliskich pacjenta - w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - o ile inna osoba bliska takiemu ujawnieniu się nie sprzeciwi" - podkreślił w piśmie skierowanym do RPO prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Zwrócił uwagę, że chodzi także o sytuację "gdy pacjent za życia wyraził wolę - jednoznacznie i świadomie", by takie informacje nie były nikomu ujawniane.

Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę NRL jest krąg osób mogących występować o takie informacje. Osobą bliską według przepisów - jak zwraca uwagę Radę - są małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej oraz przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta.

"Wątpliwości budzi przewidziana w ustawie możliwość zablokowania ujawnienia informacji chronionych tajemnicą lekarską poprzez zgłoszenie sprzeciwu przez jedną z osób bliskich pacjenta" - pisze Hamankiewicz i wyjaśnia, że projekt nie nakłada na lekarza obowiązku ustalania wszystkich osób bliskich ani informowania ich o prawie wyrażenia zgody lub sprzeciwu ws. ujawnianie takich informacji.

"Powyższe oznacza, że w takich sytuacjach decydujące zdanie będzie miała ta osoba, która jako pierwsza zgłosi wolę ujawnienia lub nieujawnienia takich informacji" - zaznaczono w piśmie skierowanym do RPO.

Rada zwraca też uwagę, że "ustawa procedowana była jako projekt poselski" i nie podlegała "szerokim konsultacjom społecznym". Za znamienne uznano też, że stanowisko, jakie wobec projektu ustawy zajął w czasie prac legislacyjnych minister zdrowia kierowanym do przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu było negatywne. "Minister zdrowia ocenił projektowane zmiany jako nadmiarowe i prowadzące, wbrew intencjom projektodawcy, do pogorszenia ochrony tajemnicy lekarskiej" - przypomniał Hamankiewicz.

Zaapelował do RPO o "wnikliwą analizę przedmiotowej ustawy oraz rozważenie wystąpienia w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.